Szkolenia | Kursy | Usługi – SPIN DOKTOR (spin doctor) - Szkolenia | Kursy | Usługi – SZKOLENIA WEWNĘTRZNE – szkolenia dla firm i instytucji, szkolenia zamknięte, szkolenia in company, usługi szkoleniowe. Artur Frydrych. Szkolenia praktyczne. Warsztaty dla firm. Szkolenia dla urzędów. Szkolenia dla urzędników.

MENU
Przejdź do treści
SPIN Doktor
Profesjonalny kurs zawodowy dla SPIN doktor'ów / operatorów informacji.
Szkolenia w zakresie SPINu:
USŁUGI EKSPERCKIE:

To jest ważne!


Wiem, jak często pytania pojawiają się wiele dni, a nawet tygodni po zakończeniu szkolenia, dlatego w ramach zagadnień objętych programami moich szkoleń, ich uczestnicy mają możliwość indywidualnej konsultacji także po zakończeniu szkolenia drogą elektroniczną lub osobiście gdyby zaszła taka potrzeba bez dodatkowych opłat.

Pozostaję do dyspozycji.
Zapraszam.
Profesjonalny kurs zawodowy dla SPIN doktor'ów.

Jedyne
takie szkolenie w Polsce!

Zaprojektowanie i prowadzone przez Specjalistów Wywiadu Gospodarczego!
 Profesjonalny kurs zawodowy dla


SPIN doktor'ów
(operatorów informacji)


z warsztatami praktycznymi.
INDYWIDUALNE i GRUPOWE
SZKOLENIA DLA SPIN DOKTOR'ów


Specjalistyczne szkolenie dla obecnych i przyszłych spin-doktor'ów i operatorów informacji.

Nieodpłatne konsultacje i wsparcie merytoryczne dla absolwentów szkolenia w zakresie objętym programem danego szkolenia po jego zakończeniu.

Realizacje na terenie całego kraju.


Zapraszam.
UNIKALNY
SPECJALISTYCZNY KURS ZAWODOWY
dla SPIN doktorów!


ZAMIAST POPRAWNOŚCI
uczymy skuteczności!


Zostań profesjonalnym
OPERATOREM INFORMACJI.
To jest ważne!


Wiem, jak często pytania pojawiają się wiele dni, a nawet tygodni po zakończeniu szkolenia, dlatego w ramach zagadnień objętych programami moich szkoleń, ich uczestnicy mają możliwość indywidualnej konsultacji także po zakończeniu szkolenia drogą elektroniczną lub osobiście gdyby zaszła taka potrzeba bez dodatkowych opłat.

Pozostaję do dyspozycji.
Zapraszam.
Idea szkolenia:



SPIN doktor – zawód kojarzony głównie z manipulacjami medialnymi i społecznymi. A to duże uproszczenie. Współczesny SPIN doktor to operator informacji który musi dysponować wiedzą interdyscyplinarną. Oczywiście techniki z zakresu psychologii społecznej są niezwykle ważne, bo to na nich opiera się istota zawodu SPIN doktora. Musi nie tylko umieć się nimi sprawnie posługiwać, ale przede wszystkim rozumieć ich genezę i mechanizmy.

Choć jego praca w dużej mierze opiera się na inżynierii społecznej i socjotechnice, to wiedza współczesnego SPIN doktora nie może sprowadzać się jedynie do tych dziedzin. Dlatego właśnie proponowany kurs zawodowy dla SPIN doktorów został rozszerzony o dodatkowe zagadnienia pozornie niezwiązane wprost z zawodem SPIN doktora, ale jednak niezbędne dla prawidłowej realizacji zadań i wyzwań przed nim stojących we współczesnych realiach.

I tak obok modułów z zakresu operowania informacją, mowy ciała, obsługi mediów, wystąpień publicznych, socjotechniki, psychologii, inżynierii społecznej, dezinformacji, postępowania w sytuacjach kryzysowych, technik osobopoznawczych, oceny wartości informacji i szczerości, dodane zostały moduły tematyczne które choć nie odnoszą się wprost do istoty zawodu SPIN doktora to są jemu niezbędne, jeśli chce prawidłowo wykonywać swoją profesję. Uczciwie dbać o interes klienta, ale i o swój własny. O bezpieczeństwo SPIN realizacji oraz osób w nie zaangażowanych i ich interesy.

Wśród takich modułów znajduje się m. in:

Moduł prawny, bo świadomość przepisów prawa związanych z realizacjami z zakresu SPINu jest niezwykle ważna, gdyż z jednej strony pozwala chronić siebie, klienta i własne realizacje przed niepożądanymi skutkami prawnymi, z drugiej może być skutecznym narzędziem pacyfikowania przeciwnika.

Moduł związany z pozyskiwaniem informacji środkami nieformalnymi, ochronie źródeł informacji, a także zabezpieczeniu własnych zasobów informacyjnych przed inwigilacją ze strony przeciwnika. To niezwykle istotne aby z jednej strony chronić własne informacje a z drugiej tak operować pozyskanymi aby nie ujawnić metod pracy przy ich pozyskiwaniu oraz ich źródeł.

Moduł związany z operacyjną osłoną i zabezpieczeniem tzw. „czarnych operacji informacyjnych” wymagających zakonspirowania w sposób chroniący zarówno klienta jak i wykonawcę poszczególnych realizacji uwzględniając zarówno aspekt prawny jak i wizerunkowy, także na okoliczność ujawnienia realizacji (tzw. bezpieczne wyprowadzenie). Takie postępowanie to gwarancja, albo przynajmniej minimalizacja ryzyka że, dana operacja informacyjna nie obróci się przeciwko zlecającemu lub wykonawcy.

Moduł dotyczący bezpieczeństwa w pracy przy realizacjach SPIN doktorskich w tym zasad osłony i maskowania kontaktów związanych z realizacją przedsięwzięć SPIN doktorskich wymagających zakonspirowania obejmujących  m. in. podstawowe zasady osłony osób zlecających realizację oraz ich wyprowadzeń w przypadku dekonspiracji realizacji w stopniu zagrażającym bezpośrednio im lub ich interesom. Podstawowe zasady bezpiecznych zachowań SPIN doktora i osób z nim współpracujących. Podstawowe przygotowanie klienta SPIN doktora do bezpiecznej współpracy minimalizującej ryzyka ujawnienia w tym zasada wiedzy minimalnej – niezbędnej. Osłona zasobów informacyjnych, źródeł informacji, metod pracy.

Moduł dotyczący narzędzi kontroli lojalności współpracowników oraz rękojmi zachowania przez nich tajemnicy. Wszak nie od dziś wiadomo, że łańcuch jest tak mocny jak jego najsłabsze ogniwo. A ogniwem tym najczęściej jest człowiek, istota podatna na wpływy, emocje, ambicja, manipulacje, szantaż, przekupstwo lub po prostu bezmyślna i nieprzewidująca skutków swoich zachowań czy wypowiedzi. Zabezpieczenie tego aspektu jest na tyle ważne, że jedna taka czarna owca może rozwalić całą skrupulatnie zaplanowaną realizację. Przydatne są tutaj liczne techniki osobopoznawcze i proste badania (testy) behawioralne. Można je przeprowadzić w niemal każdych okolicznościach. Niewielki wysiłek a duży wzrost zdolności operacyjnej.

Moduł dotyczący rozpoznania kłamstwa i skutecznego kłamania. Zagadnienia niezwykle ważne, obejmujące zarówno analizę treści wypowiedzi, formy wypowiedzi  jak i zachowań niewerbalnych. Trudno przeciwnika przepytać na wariografie. Tymczasem skuteczność metod psychologicznych jest porównywalna a niekiedy nawet wyższa. W dodatku nie wymaga współpracy a nawet zgody badanego. Daje ogromną przewagę nad przeciwnikiem. Ocena szczerości wypowiedzi pozwala wyciągać dalekie wnioski. Z drugiej strony odpowiednie przygotowanie własnego klienta do takich zachowań aby nie dał się sprofilować przeciwnikowi także jest istotne. Wszak specjaliści z tej dziedziny pracują także dla konkurentów. Takie narzędzie w ręku specjalisty to broń niezwykle niebezpieczna.

Moduł obejmujący podstawy metod i technik przesłuchań oraz technik oporu w trakcie przesłuchania. No cóż, przesłuchanie w tej branży może przydarzyć się każdemu. Podobno nie ma ludzi niewinnych. Są tylko niewłaściwie przesłuchani. Warto zawczasu poznać przynajmniej podstawowe metody i techniki przesłuchań aby nie stać się ich ofiarą w krytycznym momencie. Warto także poznać techniki oporu w trakcie przesłuchań aby nie dać się zmanipulować przesłuchującemu i mimowolnie nie wziąć udziału w jego grze. Aby samemu mimowolnie nie dostarczyć wiedzy przeciwko sobie. Współczesne metody przesłuchań oparte na psychologii są dalekie od wyobrażeń przeciętnego człowieka. Pozwalają zdobywać od niego informacje nawet bez jego świadomej współpracy. A w zawodzie SPIN doktora to bardzo niebezpieczne. Wiedza w tym zakresie jest szczególnie przydatna w kraju w którym organy państwa są permanentnie wykorzystywane w walce politycznej, a zawód SPIN doktora to linia frontu wojny informacyjnej.

I to wszystko jako dodatek do specjalistycznej wiedzy związanej z istotą zawodu SPIN doktora. Po szczegóły zapraszam do programu szkolenia.

Oczywiście program kursu zawodowego dla SPIN doktorów obok zagadnień teoretycznych zawiera liczne odniesienia do przykładów praktycznych, studiów przypadku oraz zajęcia warsztatowe. Uwzględnia także czas na dodatkowe zagadnienia wprowadzone przez samych słuchaczy w trakcie trwania szkolenia oraz czas na konsultacje indywidualne, także już po zakończeniu szkolenia.



Czy konkurencyjne szkolenia dla SPIN doktorów oferują taką wiedzę?
Zastanów się zanim kupisz.


Zapraszam do zapoznania się ze szczegółowym programem oraz do udziału w szkoleniu.
Program szkolenia:



Wprowadzenie do SPINu. (Czym jest SPIN? (geneza i definicja pojęcia). Kim jest SPIN doktor i czym się zajmuje (definicja pojęcia, praca i zadania kompetencje, metody i środowisko pracy spin doktora). Rodzaje spin’u.)

Twardy i miękki SPIN.

SPIN, czarny piar (PR) i socjotechnika a prawo. (Legalne i nielegalne realizacje SPINu. Prawne granice dopuszczalności poszczególnych rodzajów realizacji oraz stosowania poszczególnych rodzajów narzędzi „spin doktorskich” w tym administracyjnych, socjotechnicznych i czarno-pijar’owskich. Kodeks karny. Kodeks cywilny. Inne ustawy. Linia orzecznicza.)

Współpraca Spin doktora z klientem. (Jasne reguły od początku. Niezależność SPIN doktora. Odpowiedzialność SPIN doktora. Rozliczalność pracy SPIN doktora. Zadania „nie SPINowe” dla SPIN doktora.)

Przygotowanie realizacji przez SPIN doktora. (Etap określania celu, etap gromadzenia informacji, etap wyboru metody i narzędzi, etap planowania ataku, etap oceny ryzyka, etap realizacyjny, etap zamykający.)

Wybrane narzędzia pracy SPIN doktora. (Administracyjne i okołoadministracyjne narzędzia wykorzystywane w pracy SPIN doktorów.)

Podstawy bezpieczeństwa w pracy SPIN doktora. (Podstawowe zasady osłony i maskowania realizacji SPIN doktorskich wymagających zakonspirowania. Podstawowe zasady osłony i maskowania kontaktów związanych z realizacją przedsięwzięć SPIN doktorskich wymagających zakonspirowania. Podstawowe zasady osłony osób zlecających realizację oraz ich wyprowadzeń w przypadku dekonspiracji realizacji w stopniu zagrażającym bezpośrednio im lub ich interesom. Podstawowe zasady bezpiecznych zachowań SPIN doktora i osób z nim współpracujących. Podstawowe przygotowanie klienta SPIN doktora do bezpiecznej współpracy minimalizującej ryzyka ujawnienia. Zasada wiedzy minimalnej – niezbędnej. Osłona zasobów informacyjnych, źródeł informacji, metod pracy.)

Narzędzia kontroli lojalności współpracowników.

Socjotechnika. (Definicja socjotechniki, Narzędzia socjotechniczne i sposoby ich wykorzystywania, Socjotechnika w otaczającej nas rzeczywistości, Podatność na manipulacje socjotechniczne.)

Socjotechnika jako narzędzie pozyskiwania nieuprawnionego dostępu do chronionych zasobów informacyjnych i innych organizacji. (Stosowane techniki i metody, Sposoby minimalizacji skutków.)

Atak socjotechniczny. (Socjotechnika jako podstawowe narzędzie pracy szpiega przy pozyskiwaniu nieuprawnionego dostępu informacji, Definicja ataku socjotechnicznego, Dobór (typowanie) celu ataku, Dobór czasu i miejsca ataku, Etapy ataku socjotechnicznego, Praktyczne metody stosowane podczas ataku, Symptomy ataku, Czynniki ułatwiające atak socjotechniczny na firmę, Metody minimalizacji ryzyka skutecznego ataku socjotechnicznego, Zachowania zwiększające podatność na działanie socjotechniki, Minimalizacja/eliminacja skutków ataku socjotechnicznego, Działania prewencyjne.)

Socjotechnika w cyberprzestrzeni. (Socjotechnika jako podstawowe narzędzie pracy szpiega także w internecie, Pozorna anonimowość w internecie, Atak socjotechniczny w świecie wirtualnym, Dobór celu ataku, Czasu i miejsca ataku, Etapy ataku, Praktyczne metody stosowane podczas ataku, Symptomy ataku, Czynniki ułatwiające atak socjotechniczny na firmę z wykorzystaniem internetu, Metody minimalizacji ryzyka skutecznego ataku socjotechnicznego, Niebezpieczne zachowania w świecie wirtualnym, Zachowania zwiększające podatność na działanie socjotechniki, Minimalizacja/eliminacja skutków ataku socjotechnicznego, Działania prewencyjne, Ochrona własnej tożsamości w internecie, Podstawowe zasady bezpiecznego zachowania w internecie, Analiza informacji, Strony www, Grupy dyskusyjne, Serwisy informacyjne, Serwisy społecznościowe, Nawiązywanie e-kontaktu, Ślady naszej działalności w internecie, Użytkownicy lepsi od nas, Bezpieczeństwo naszego komputera, Przechodzenie z kontaktu wirtualnego na realny.)

Manipulacja przestrzenią i środowiskiem. (Stosowanie substancji semiochemicznych w celu wywarcia wpływu i warunkowania zachowań (prawda i mity, warunki konieczne, skutki uboczne, ryzyko). Wspieranie manipulacji socjotechnicznych przy użyciu innych środków (urządzeń technicznych, środków chemicznych, warunków środowiskowych, termicznych i optycznych). Tworzenie hybryd manipulacyjnych oraz zapętlających. Techniki percepcyjne (czy widzimy to, czego się spodziewamy - czy to co jest rzeczywistością). Nieprzewidywalny czynnik ludzki.)


ZAJĘCIA WARSZTATOWE - Ćwiczenie w zakresie praktycznego stosowania podstawowych narzędzi socjotechnicznych poznanych w  trakcie tej części szkolenia. Omówienie wyników ćwiczenia z wykładowcą.


Socjotechnika i techniki warunkowania zachowań, wywierania wpływu i manipulacji oraz sposoby skutecznej obrony i odwracania ataku manipulacyjnego przeciwko napastnikowi. (Podstawowe czynniki psychologiczne i reguły zachowań ludzkich w aspekcie możliwości ich wykorzystywania w manipulacjach.)

Podstawowe definicje i rozróżnienie pojęć. (Czym jest socjotechnika? Czym są manipulacje? Czym jest wywieranie wpływu? Czym jest warunkowanie zachowań?)

Typy osobowości. (Melancholik, Sangwinik, Choleryk, Flegmatyk.)


ZAJĘCIA WARSZTATOWE - Ćwiczenie rozpoznawania (identyfikowania) poszczególnych typów osobowości, naśladowania ich percepcji, reakcji i zachowań oraz oddziaływania na nie. Omówienie wyników ćwiczenia z wykładowcą.


Rodzaje i hierarchie potrzeb i wartości. (Hierarchia potrzeb wg. Abrahama Maslowa.)

Mechanizmy obronne. (Fantazjowanie, Identyfikacja, Projekcja, Introjekcja, Izolowanie, Kompensacja, Odizolowanie emocjonalne, Odkupienie, Przemieszczenie, Racjonalizacja, Reakcja upozorowana, Reakcja przestawiania znaków, Regresja, Sublimacja, Wyparcie, Zaprzeczenie, Unieważnienie rzeczywistości.)


ZAJĘCIA WARSZTATOWE - Ćwiczenie rozpoznawania (identyfikowania) uaktywnienia symptomów poszczególnych mechanizmów obronnych i zachowań neutralizujących je. Omówienie wyników ćwiczenia z wykładowcą.


Teoria samorealizacji.

Potrzeby. (Potrzeba seksualna. Potrzeba wrażeń zmysłowych. Potrzeba ekshibicjonizmu. Potrzeba bezpieczeństwa. Potrzeba unikania urazu fizycznego. Potrzeba unikania urazu psychicznego ze strony innych. Potrzeba unikania urazu psychicznego we własnych oczach. Potrzeba poniżania. Potrzeba dokonania. Potrzeba stowarzyszania (przyłączania się). Potrzeba agresywności. Potrzeba autonomii. Potrzeba kompensacji. Potrzeba poddania się. Potrzeba usprawiedliwiania się. Potrzeba rządzenia (dominacji). Potrzeba żywienia i opiekowania się. Potrzeba porządku. Potrzeba zabawy. Potrzeba izolacji. Potrzeba ratunku (doznawania opieki i oparcia). Potrzeba rozumienia. Potrzeba twórczości.)


ZAJĘCIA WARSZTATOWE - Ćwiczenie rozpoznawania symptomów poszczególnych potrzeb oraz zachowań i reakcji z nimi związanych. Omówienie wyników ćwiczenia z wykładowcą.


Rodzaje psychomanipulacji. (Samoocena (potrzeba samooceny, jak powstaje samoocena?), Konformizm, Podnoszenie wartości drugiej strony, Manipulowanie własnym wizerunkiem, Deprecjacja innych, Dysonans poznawczy (czym jest, jak funkcjonuje i na czym sie opiera?), Liczy się każdy grosz, Stopa w ustach i dialog, Manipulacje emocjami, Manipulacje poczuciem kontroli, Manipulacje oparte na wrodzonych automatyzmach, Manipulacyjne kontrowersje.)

Techniki manipulacyjne. (Wzajemność, Niedostępność, Zaangażowanie (konsekwencja), Lubienie i sympatia, Społeczny dowód słuszności, Wzbudzanie poczucia winy, Atak personalny, Przeszkadzanie, Dokręcanie śruby (imadło), Dobry-zły, Wilk w owczej skórze, Stopa w drzwiach, Odłóżmy to na później, Niepełne pełnomocnictwo, Oskubywanie, Niska piłka, Próbny balon, Bezinteresowny kelner, Pusty portfel, Pozorne ustępstwo, Drzwiami w twarz, Zdechła ryba, Optyk, Śmieszne pieniądze, Byle nie stracić, Magiczne słowo, Zmiana poglądów (dysonansu poznawczego), Wolność myśli, zachowań (reaktancja), Automatyczne zachowanie, Ingracjacja (podnoszenie wartości, konformizm, autoprezentacja), Kozioł ofiarny, Zagadanie, Eskalacja żądań, Sytuacje stresowe, Huśtawka emocjonalna, Drzwiami w twarz, Wzbudzanie poczucia winy, Bezlitosny partner, Wszystko albo nic, Fakty dokonane, Zachowania irracjonalne, Reorientacja, Co by było gdyby, Wyuczona bezradność, Procedura scenariusza, Autorytet, Zasada wzajemności, Autodeprecjacja.)


ZAJĘCIA WARSZTATOWE - Ćwiczenie wcześniej poznanych technik manipulacyjnych i oddziaływań psychomanipulacyjnych. Omówienie wyników ćwiczenia z wykładowcą.


Pranie mózgu.

Hipnoza jako manipulacja.

Perswazja podprogowa.

Techniki przeciwstawienia się manipulacjom. (Naturalne mechanizmy obronne, Habituacja, Instynkt hamowania agresji i empatia, Reaktancja, Samoocena, Osobowość i manipulacje.)

Techniki radzenia sobie z manipulacjami. (Akceptowanie komplementów, Zamiana oceny na opinię, Demaskowanie aluzji, Zasłona z mgły, Przyznanie się do błędu i uprzedzanie krytyki, Negocjowanie sposobu prowadzenia rozmów, Technika małego księcia, Zdarta płyta, Złamanie zasady wzajemności.)


ZAJĘCIA WARSZTATOWE - Ćwiczenie technik obronnych i neutralizujących ataki manipulacyjne i psychoperswazyjne. Omówienie wyników ćwiczenia z wykładowcą.


Wartości. (Rodzaje i hierarchia wartości, Techniki wywierania wpływu oparte na systemie wartości.)

Neuromarketing. (Jak działa mózg?, Istota neuromarketingu, Rola neuromarketingu w wywieraniu wpływu na człowieka jako jednostkę oraz na grupy społeczne, "przycisk kupna", Praktyczne zastosowania wiedzy z zakresu neuromarketingu, Manipulacje neuromarketingowe, Neuromarketing jako narzędzie osiągania celów biznesowych, Skuteczność narzędzi neuromarketingowych.)

Neurologiczna mapa rzeczywistości.

Metaprogramy. (Unikanie, Dążenie, Wewnętrzne, Zewnętrzne, Podobieństwa, Różnice, Ja, Inni, Konieczność, Możliwość, Szczegółowe, Globalne, Proaktywne, Reaktywne, W czasie, Przez czas.)

Percepcja. (Słuchowiec, Wzrokowiec, Czuciowiec.)


ZAJĘCIA WARSZTATOWE - Ćwiczenie rozpoznawania sposobów sposobu percepcji i metaprogramów rozmówcy oraz wywierania wpływu na niego poprzez wykorzystanie narzędzi poznanych podczas tej części szkolenia. Omówienie wyników ćwiczenia z wykładowcą.


Inne aspekty związane z wykorzystaniem narzędzi socjotechnicznych w życiu codziennym. (w biznesie i życiu pozazawodowym); ( Wprawne oko (obserwacja) zamiast wariografu (wykrywacza kłamstw). Techniki i metody sprzedaży perswazyjnej. Elementy manipulacji socjotechnicznej podczas negocjacji handlowych. Przekaz ukierunkowany (np. szantaż lub zastraszenie jednego z członków zespołu). Wspieranie manipulacji socjotechnicznych przy użyciu innych środków (urządzeń technicznych, środków chemicznych, warunków środowiskowych, termicznych i optycznych). Techniki osobopoznawcze (cel i zakres stosowania). Analiza zachowań niewerbalnych (mowa ciała, notatki, grifonaże ect.).

Komunikacja pozawerbalna. (Kreowanie i czytanie mowy ciała, Analiza postaw i zachowań, Manipulowanie na styku przekazów werbalnego i niewerbalnego, Międzynarodowy język gestów.)

Komunikacja niewerbalna. (Czym jest komunikacja niewerbalna, Co składa się na przekaz pozawerbalny, Jakie wpływ na odbiór komunikatu ma sfera niewerbalna, Mowa ciała a komunikacja pozawerbalna, Czy mowy ciała można się nauczyć? Odruchy bezwarunkowe zdradzające manipulację przekazem niewerbalnym, Słowa czy gesty, zachowania, wizerunek? Na co zwrócić szczególną uwagę? Manipulacja sposobem mówienia, Adekwatność przekazu niewerbalnego do słów (argumentów rzeczowych) i okoliczności (sytuacji), Punkty krytyczne.).

Osobiste strefy ochronne człowieka. (Intymna, Osobista, Oficjalna, Publiczna).

Mowa ciała w określonych sytuacjach. (prezentacja i omówienie postaw); (Postawy i mowa ciała w biznesie, Postawy i mowa ciała w polityce, Postawy i mowa ciała w życiu publicznym, Postawy i mowa ciała w relacjach wzajemnych zależności (uczeń-nauczyciel, dziecko-rodzic, kierownik-podwładny), Postawy i mowa ciała w sytuacjach nadzwyczajnych, Postawy i mowa ciała specyficzne dla określonych zawodów, Postawy i mowa ciała wynikające z wykonywanych czynności (np. przesłuchanie), Postawy i mowa ciała adekwatne do pełnionej funkcji (np. dowodzenie, służenie), Postawy i mowa ciała świadczące o określonym stosunku do tematu lub sprawy (rozmyślanie, odrzucenie, docięcie się, poparcie, pozytywny odbiór, zainteresowanie, znudzenie), Zachowania, postawy i mowa ciała świadczące o nieszczerych intencjach (kłamanie, manipulowanie).).

Ruchy gałek ocznych. (Czytanie i interpretacja mimowolnych ruchów gałek ocznych rozmówcy.)

Inne aspekty pozostające w związku z przekazem niewerbalnym. (Osobowość a mowa ciała, Wiek a mowa ciała, Wpływ grupy (środowiska) na zachowania poszczególnych osób, Wpływ zawodu na mowę ciała i sposób formułowania przekazu werbalnego, Kreacja własnego wizerunku.).

Międzynarodowy język ciała. (Te same gesty - różne znaczenie i odbiór, Przykłady gestów i omówienie ich interpretacji zależnie od kraju, regionu, kultury, historii, religii itp., Wpływ różnic kulturowych i etnicznych na przekaz niewerbalny.).


ZAJĘCIA WARSZTATOWE - Ćwiczenia warsztatowe z udziałem słuchaczy polegające na praktycznym ćwiczeniu umiejętności poznanych w bloku szkoleniowym dot. mowy ciała zakresie rozpoznawania, czytania i interpretowania języka ciała rozmówcy w różnych sytuacjach i okolicznościach, przyjmowania oraz rozpoznawania określonych postaw i zachowań niewerbalnych. Analiza i ćwiczenie gestykulacji. Kreowanie własnej mowy ciała. Kreowanie określonego wizerunku poprzez odpowiedni dobór mowy ciała i innych zachowań niewerbalnych. Omówienie wyników ćwiczenia z wykładowcą.


Perswazja. (Praktyczna Instrukcja Postępowania Manipulacyjnego).


ZAJĘCIA WARSZTATOWE - Ćwiczenie technik i zachowań perswazyjnych oraz ich odwracania gdy są stosowane przez przeciwnika wobec nas. Omówienie wyników ćwiczenia z wykładowcą.


Komunikacja w sytuacjach kryzysowych wewnątrz organizacji oraz z podmiotami kooperującymi i mediami.

Sytuacja kryzysowa. (Czym jest kryzys? Czym są i kiedy występują sytuacje kryzysowe, Geneza sytuacji kryzysowej, Rodzaje sytuacji kryzysowych, Wywołanie sytuacji kryzysowej jako narzędzie uzyskania dostępu do zasobów informacyjnych organizacji.)

Komunikacja społeczna w sytuacjach kryzysowych. (Podstawowe zasady komunikacji wewnętrznej, Podstawowe zasady komunikacji zewnętrznej, Zapewnienie koordynacji i spójności informacji, Określenie celów do osiągnięcia poprzez informowanie.)

Komunikacja z mediami masowymi w sytuacjach kryzysowych. (Organizacja kontaktów z mediami, Co mówić wolno, Kto ma mówić, Czego mówić nie wolno, Jak mówić, Kreacja wizerunku, Wykorzystanie informacji niepewnych i niezweryfikowanych, Przecieki kontrolowane, Plotki, Kontrola publikacji, Reagowanie i ignorowanie określonych informacji, Przeczekanie, odkładanie reakcji w czasie, Metody wywierania wpływu na media i dziennikarzy, Embargo informacyjne, Które informacje chcemy upowszechnić, W jakim zakresie i dlaczego upowszechniamy daną informację, W jakiej formie upowszechnić informację, Jaki cel mamy zamiar osiągnąć upowszechniając daną informację, Wykorzystanie ekspertów, Inne aspekty.)

Operowanie informacją techniki i sposoby posługiwania się informacją w celu osiągnięcia zakładanych rezultatów. (kreacja pożądanego obrazu rzeczywistości i reakcji społecznych).

Sposoby wpływania i manipulowania opinią publiczną i mass-mediami (Studium przypadków. Omówienie technik i metodologii. Przykłady manipulacji medialnych w Polsce z różnych okresów czasu w odniesieniu do różnych zagadnień w aspekcie praktyczno-realizacyjnym. Manipulowanie "swobodnymi" wypowiedziami (opiniami, komentarzami, artykułami itp.) w internecie. Pozorowane (sterowane) wypowiedzi spontaniczne użytkowników internetu (metodologia postępowania).)


STUDIUM PRZYPADKU - Kontakt z mediami po akcie terroru z udziałem zakładników (dziennikarze na miejscu zdarzenia, czym jest akt terroru, czego i dlaczego ujawniać nie wolno, czego nie należy pokazywać, jak się zachować w kontakcie bezpośrednim z dziennikarzem, fotoreporterem, kamerą).

ZAJĘCIA WARSZTATOWE - Ćwiczenie praktyczne w zakresie prowadzenia symulowanych negocjacji z napastnikiem (szantażystą / terrorystą) w trakcie których słuchacze będą wcielać się w poszczególne role i realizować określony scenariusz, określać cele taktyczne i strategiczne do osiągnięcia jak też sposoby dojścia do nich w dynamicznie zmieniających się realiach (gra negocjacyjna). Omówienie wyników ćwiczenia z wykładowcą.

STUDIUM PRZYPADKU - Kontakt z mediami po ujawnieniu wady towaru dyskwalifikującej firmę bądź produkt  (Omówienie sposobu postępowania na przykładach zdarzeń mających miejsce w przeszłości w Polsce. Analiza przyczyn, sposobu postępowania i skutków długo i krótkofalowych. Szukanie winnych. Kozioł ofiarny na ołtarzu mediów. Ochrona wizerunku (marki). Działania prawne).


Operowanie informacją. (Zasady obsługi informacją. Manipulacja to nie kłamstwo. Bezpieczne posługiwanie się informacją. Jak z prawdziwych informacji wykreować fałszywy obraz rzeczywistości. Przygotowanie własnego stanowiska w sprawie. Dobór argumentów. Racjonalizm czy populizm? Poszukiwanie sojuszników. Kreowanie własnej racji i jej poparcia.)


STUDIUM PRZYPADKU - Międzynarodowa operacja wywiadu izraelskiego "Hasbara" której celem była kontrola i wywarcie wpływu na opinie publiczną, mass-media oraz wypowiedzi w internecie prowadzona przez izraelski wywiad zakonspirowany w tamtejszym MSZ która swym zasięgiem objęła wszystkie liczące się państwa na świecie w tym Polskę.


Manipulowanie informacją.

Dezinformacja (Wzorce dezinformacji).


ZAJĘCIA WARSZTATOWE - Ćwiczenie w zakresie przygotowywania realizacji dezinformacyjnych w oparciu o wcześniej poznane wzorce dezinformacji. Omówienie wyników ćwiczenia z wykładowcą.


Wystąpienia publiczne. (Podstawowe zasady komunikacji podczas wystąpień publicznych, Jak odbierany jest przekaz, Co odbiorca zapamiętuje, Aspekt wizerunkowy, Gestykulacja, Wybrane elementy mowy ciała (przekazu pozawerbalnego) podczas konferencji i innych wystąpień publicznych, Trudne sytuacje, Niewygodne pytania, Nieprzewidziane zdarzenia, Czynniki utrudniające wystąpienie i ich ograniczanie.)


ZAJĘCIA WARSZTATOWE - Przeprowadzenie pozorowanej konferencji prasowej. Omówienie wyników ćwiczenia z wykładowcą.


Typy pytań i ich zastosowanie. (Sondujące, Zwrotne, Porównawcze, Hipotetyczne, Wielokrotne.)

Sztuka zarządzania wojną informacyjną.

Techniki osobopoznawcze w pozyskiwaniu informacji.

Rozpoznanie kłamstwa i skuteczne kłamanie. (Nasza percepcja rozmówcy jako narzędzie samomanipulacji i błędnych wniosków. Podstawowe cechy szczerych zachowań i wypowiedzi. Podstawowe cechy nieszczerych zachowań i wypowiedzi. Symptomy werbalne kłamstwa. Symptomy kłamstwa w treści relacji. Kłamstwo świadome. Kłamstwo nieświadome. Ułomność pamięci ludzkiej. Przeinaczenia i uzupełnienia nieświadome. Stereotypizacja. Błędy postrzegania. Cechy kłamstwa normalnego i patologicznego. Rozpoznanie kłamstwa w oparciu o cechy niewerbalne. Zachowania i przekazy pozawerbalne pozwalające ocenić szczerość przekazu. Odruchy kontrolowalne i bezwarunkowe ujawniające kłamstwo. Mikrogrymasy. Postawy. Emocje. Maskowanie przekazu pozawerbalnego. Spójność przekazu werbalnego z niewerbalnym. Wskaźniki kłamstwa / nieszczerości. Ocena przekazu i narzędzia wspomagające ocenę.)

Podstawy metod i technik przesłuchań, metody oporu w trakcie przesłuchania. (Gry psychologiczne i ich ukryte cele realizowane w trakcie rozmowy. Rodzaje pytań, ich cele i wykorzystanie w tym: Pytania otwarte. Pytania zamknięte. Pytania behawioralne. Pytania przynęty. Pytania naprowadzające. Pytania z ukrytą odpowiedzią. Pytania zamykające. Metody oddziaływania na rozmówcę nieszczerego w tym: Metoda “wywiadu poznawczego”. Metoda ujawniania związku świadka ze sprawą. Metoda perswazji. Metoda przypominania. Metoda wytwarzania u świadka poczucia bezpieczeństwa. Metoda bezpośredniego wykazywania kłamstwa. Metoda „ślepej uliczki". Metoda „wszechwiedzy". Metoda szczegółowych pytań. Metoda ujawniania motywów kłamstwa. Inne techniki i metody. Typy rozmów, ich cele i wykorzystanie w tym: Rozmowa sondażowa. Rozmowa indagacyjna. Rozmowa potwierdzająca. Rozmowa wykluczająca.)

ZAGADNIENIA UZUPEŁNIAJĄCE I PODSUMOWUJĄCE. (Problemy i zagadnienia zgłoszone przez słuchaczy w trakcie szkolenia).


ZAJĘCIA WARSZTATOWE - Zamykające warsztaty praktyczne podsumowujące ogół wiedzy pozyskanej w trakcie całego szkolenia.



Po szkoleniu
KONSULTACJE INDYWIDUALNE
dla zainteresowanych!
Dodatkowe informacje o szkoleniu:



Czas szkolenia:

Szkolenie ośmiodniowe.
(ok. 56 godzin.)

Szkolenie realizowane w konfiguracji uzgodnionej ze zlecejącym, najczęściej w dwóch zjazdach po 4 dni. Szkolenie może być także realizowane w opcji weekendowej (zajęcia w soboty i niedziele) oraz innych konfiguracjach indywidualnie ustalonych.


Miejsce szkolenia:

Szkolenie realizowane w miejscu uzgodnionym ze zlecającym na terenie całego kraju.


Wykładowca:

Szkolenie prowadzi Artur Frydrych.
Więcej informacji o wykładowcy w sekcji informacji ogólnych o szkoleniach.


Cena szkolenia:

Zobacz cennik szkoleń indywidualnych i realizowanych w małych grupach udostępniony w sekcji informacji ogólnych o szkoleniach.


Informacje uzupełniające:

Szkolenia w których stawiamy na jakość. Dodatkowe informacje organizacyjne dotyczące realizacji szkoleń udostępniamy w sekcji informacji ogólnych o szkoleniach.


Dopasowanie szkolenia:

Każdy z proponowanych programów szkoleń może zostać zmodyfikowany w sposób uwzględniający życzenia zamawiającego, także poprzez dodanie zagadnień zawartych w programach innych szkoleń prezentowanych na tej stronie.





W przypadku dodatkowych pytań zapraszam do kontaktu bezpośredniego.
SPIN doktor

- ZAWÓD PRZYSZŁOŚCI!
Zapisy na szkolenia:



Wyżej opisane Szkolenie dla SPIN doktorów / operatorów informacji realizowane jest jako szkolenie wewnętrzne dedykowane osobom wskazanym przez zamawiającego oraz jako szkolenie otwarte ogólnodostępne na które może zapisać się każdy zainteresowany.



ZAMAWIANIE SZKOLEŃ WEWNĘTRZNYCH:


Miejsce szkolenia:
Szkolenia dedykowane (wewnętrzne) realizowane są z dojazdem do klienta na terenie całego kraju.

Termin szkolenia:
Szkolenia dedykowane (wewnętrzne) realizowane są na bieżąco w terminach uzgodnionych z zamawiającym.

Cena szkolenia:
15.800,- złotych za szkolenie dla grupy od 1 do 5 osób. W przypadku większych grup cena uzgadniana indywidualnie. Szczegółowe zasady realizacji szkoleń wewnętrznych (ceny szkolenia, warunki realizacji, inne istotne informacje) znajdziesz tutaj.

Dopasowanie programu:
Każdorazowo istnieje możliwość modyfikacji harmonogramu realizacji oraz programu prezentowanego powyżej szkolenia dla SPIN doktor’ów pod zindywidualizowane potrzeby zamawiającego. W sprawie szczegółów zapraszam do kontaktu bezpośredniego.

Zamawianie szkolenia:
W sprawie zamówienia szkolenia w wersji wewnętrznej (dedykowanej), zapraszam do kontaktu bezpośredniego z wykładowcą.



ZAPISY INDYWIDUALNE NA SZKOLENIA OGÓLNODOSTĘPNE


W sprawie dodatkowych informacji oraz zapisów indywidualnych na szkolenia otwarte proszę o kontaktowanie się bezpośrednio z Organizatorem szkoleń:

Ośrodek Edukacyjny FORUM Anna Hoffmann
ul. Żółkiewskiego 4/2, 70-345 Szczecin
tel. 91-489-64-55, 434-29-79, 466-90-97
fax  91-433-26-90, biuro@szkolenia-forum.pl

www.szkolenia-forum.pl


Wykładowca nie prowadzi zapisów indywidualnych na szkolenia ogólnodostępne.
Usługi SPIN Doktor'a.
SPECJALISTA.edu.pl







Wiedza, praktyka i doświadczenie
są dziś do twojej dyspozycji.

...wykorzystaj to we własnym interesie!




Rzecz nie w tym, że
OTACZA CIĘ ILUZJA,
ale w tym
KTO JEST ILUZJONISTĄ?



Teraz najlepsi specjaliści mogą pracować
dla Ciebie lub twoich konkurentów!



Wciąż jeszcze
TY decydujesz!




decydujesz?
naprawdę?
ty decydujesz?
USŁUGI EKSPERCKIE w zakresie SPINu


konsultacje | doradztwo | szkolenia
wsparcie metodyczne i realizacyjne


AUDYTY SOCJOTECHNICZNE
Realizacje:

Informacyjne,

Biznesowe,

Polityczne,

Społeczne,

Wizerunkowe,

Propagandowe,

Dezinformacyjne,

Inne...
GWARANCJA

INDYWIDUALNEGO PODEJŚCIA DO KLIENTA!


Jedyna taka oferta.
BEZKONKURENCYJNA!



Prawdziwie indywidualne podejście do Klienta!

Bez udziału pośredników i osób trzecich. Znam swoich klientów, ich potrzeby i specyfikę. Oni znają mnie. Rozmawiamy zawsze bezpośrednio.



To także jedna z gwarancji bezpieczeństwa, że klienci nie dowiedzą się z mediów o prowadzonych dla nich realizacjach!



Sprawdź sam!
GWARANCJA SKUTECZNOŚCI


OPEROWANIE INFORMACJĄ
na najwyższym poziomie!




Nastawienie zawsze na
CEL!



BEZWZGLĘDNA SKUTECZNOŚĆ REALIZACYJNA!



Mam doświadczenie
jakiego inni nie mają!

Łączę praktykę, wiedzę i doświadczenie
z różnych dziedzin aby osiągnąć cel!
Całkowita i bezwzględna


GWARANCJA POUFNOŚCI


Jeszcze nigdy żaden z moich Klientów nie został ujawniony ani powiązany ze świadczoną dla niego usługą!

Bo wiem jak to robić!



I tak zostanie...





Gwarancji takiej może udzielić każdy.

Dokonując wyboru SPRAWDŹ czy posiada także wiedzę i kompetencje by takiej gwarancji dotrzymać!
SPIN Doktor dla BIZNESU:




OFERTA WSPARCIA DLA BIZNESU



Specjalistyczne szkolenie dla przedstawicieli biznesu i SPIN doktor'ów w zakresie operowania informacją, w tym:

Szkolenia i kursy zawodowe dla obecnych i przyszłych spin-doktor'ów.

Nieodpłatne konsultacje i wsparcie merytoryczne dla absolwentów szkoleń w zakresie objętym programem danego szkolenia po jego zakończeniu.



Usługi i wsparcie eksperckie dla biznesu w zakresie operowania informacją.



Realizacje na terenie całego kraju.




W sprawie szczegółowej oferty zapraszam do kontaktu bezpośredniego.
SPIN Doktor dla POLITYKI:




OFERTA WSPARCIA DLA SZTABÓW WYBORCZYCH



Specjalistyczne szkolenie dla przedstawicieli sztabów wyborczych i SPIN doktor'ów w zakresie operowania informacją tym:

Szkolenia i kursy zawodowe dla obecnych i przyszłych spin-doktor'ów.

Nieodpłatne konsultacje i wsparcie merytoryczne dla absolwentów szkoleń w zakresie objętym programem danego szkolenia po jego zakończeniu.



Usługi i wsparcie eksperckie dla przedstawicieli sztabów wyborczych w zakresie operowania informacją.



Realizacje na terenie całego kraju.




W sprawie szczegółowej oferty zapraszam do kontaktu bezpośredniego.
Zobacz też serwis:
Ciekawostki...
Więcej dowiesz się na naszych szkoleniach...
Czy wiesz kim jest "SPIN doktor"?


Spin doktor to specjalista odpowiedzialny za wykreowanie pożądanego przez zleceniodawcę wizerunku wskazanej osoby, organizacji lub produktu. Wizerunek ten - zależnie od zlecenia - może być zarówno pozytywny jak i negatywny.  

Samo określenie Spin doktor pochodzi od dwóch pojęć. Pierwsze z nich to „spin” – słowo używane w socjotechnice i public relations jako określenie mocno zniekształconego (zmanipulowanego często aż do poziomu dezinformacji) obrazu rzeczywistości na czyjąś korzyść. Rzeczywistością taką może być w tym przypadku postrzeganie jakiejś osoby, organizacji, produktu lub zdarzenia. Osiągnięcie tego celu odbywa się z wykorzystaniem wielu narzędzi. I tutaj pojawia się drugie słowo „doktor” które w tym kontekście należy rozumieć jako wysokokwalifikowanego specjalistę, eksperta posiadającego unikalną wiedzę i umiejętności posługiwania się owymi narzędziami.
Skąd pochodzi określenie "SPIN doktor"?


Historycznie znaczenie słowa „spin” wielokrotnie ewoluowało. W dosłownym znaczeniu „spin” oznacza przędzenie (skręcanie i obracanie w tymże procesie), a także skręconą nitkę / włóczkę powstałą w procesie przędzenia. „Spin” może oznaczać też wirowanie lub obrót. Po raz pierwszy wyrazu „spin” użył Charles Dickens w 1853 roku na łamach brytyjskiego magazynu „Household Words”. William Safire, twórca przemówień Richarda Nixona i dziennikarz „New York Times”, w 1986 roku na łamach gazety opublikował tekst na temat nowego znaczenia wyrazu „spin” coraz częściej pojawiającego się w amerykańskich mediach, m.in. poprzez rozwój rynku politycznego i pojawienie się doradców politycznych, zwanych „spin doktorami”. Safire tłumaczy „spin” jako czasownik wywodzący się ze slangu, który jeszcze w latach 50. XX wieku oznaczał „zmylić” lub „oszukiwać”. W tekście tym wywodził, że wpływ na znaczenie słowa "spin" mógł mieć funkcjonujący w języku angielskim idiom „to spin a yarn” czyli „pleść głupoty” lub „opowiadać niestworzone historie”. W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku słowo „spin” zaczęło funkcjonować w znaczeniu „interpretacja” i/lub „przekręcanie” w odniesieniu do realizacji informacyjnych w przestrzeni publiczno-medialnej.

SPIN to także akronim wyrażenia „Significant Progress In the News” które można przetłumaczyć jako „znaczący postęp w informacjach”. Pojęcie stworzone przez amerykański Departament Obrony w połowie lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku dla realizacji zadań których celem było przykrycie niepowodzeń w programie Inicjatywy Obrony Strategicznej USA poprzez rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji wskazujących na postępy programu i jego praktyczną użyteczność z wykorzystaniem specjalnych technologii informacyjnych - to właśnie ten "znaczący postep w informacjach". Właśnie to zdarzenie w ostateczny sposób ugruntowało obecne rozumienie słowa „spin”. Do tego stopnia, że w wielu publikacjach można spotkać słowo „spin” pisane wielkimi literami np. „SPIN doktor”.

Samo określenie „spin doktor” w obecnym rozumieniu jest oczywiście pochodzenia amerykańskiego, ale ma także swoje odpowiedniki w innych językach. Po polsku spin doktor to po prostu specjalista od propagandy (socjotechniki czy inżynierii społecznej). Rosjanie na jego określenie używają słowa polittechnolog. W obecnych czasach SPIN doktor bywa też określany mianem operatora informacji, co wydaje się najbardziej trafnym określeniem zawodu uwzględniając obecny zakres kompetencji SPIN doktora.
Kim jest współczesny SPIN doktor?


Współczesny SPIN doktor to operator informacji który musi dysponować wiedzą interdyscyplinarną. Oczywiście techniki z zakresu psychologii społecznej są niezwykle ważne, bo to na nich opiera się istota zawodu SPIN doktora. Musi nie tylko umieć się nimi sprawnie posługiwać, ale przede wszystkim rozumieć ich genezę i mechanizmy. Choć jego praca w dużej mierze opiera się na inżynierii społecznej i socjotechnice, to wiedza współczesnego SPIN doktora nie może sprowadzać się jedynie do tych dziedzin jeżeli ma on poprawnie wykonywać zadania przed nim stojące.

Obok wiedzy z zakresu operowania informacją, mowy ciała, obsługi mediów, wystąpień publicznych, socjotechniki, psychologii, inżynierii społecznej, dezinformacji, postępowania w sytuacjach kryzysowych, technik osobopoznawczych, oceny wartości informacji i szczerości zachowań oraz wypowiedzi, aby prawidłowo wykonywać swoją profesję i uczciwie dbać o interes zarówno klienta jak i o swój własny musi posiadać także wiedzę i umiejętności z dziedzin nie odnoszących się wprost do istoty zawodu SPIN doktora takich jak np.:

Podstawowej wiedzy prawnej, bo świadomość przepisów prawa związanych z realizacjami z zakresu SPINu jest niezwykle ważna, gdyż z jednej strony pozwala chronić siebie, klienta i własne realizacje przed niepożądanymi skutkami prawnymi, z drugiej może być skutecznym narzędziem pacyfikowania przeciwnika.

Sposobów pozyskiwania informacji środkami nieformalnymi, ochroniy źródeł informacji, a także zabezpieczeniu własnych zasobów informacyjnych przed inwigilacją ze strony przeciwnika. To niezwykle istotne aby z jednej strony chronić własne informacje a z drugiej tak operować pozyskanymi aby nie ujawnić metod pracy przy ich pozyskiwaniu oraz ich źródeł.

Umiejętności związanych z operacyjną osłoną i zabezpieczeniem tzw. „czarnych operacji informacyjnych” wymagających zakonspirowania w sposób chroniący zarówno klienta jak i wykonawcę poszczególnych realizacji uwzględniając zarówno aspekt prawny jak i wizerunkowy, także na okoliczność ujawnienia realizacji (tzw. bezpieczne wyprowadzenie). Takie postępowanie to gwarancja, albo przynajmniej minimalizacja ryzyka że, dana operacja informacyjna nie obróci się przeciwko zlecającemu lub wykonawcy.

Bezpieczeństwa w pracy przy realizacjach SPIN doktorskich w tym zasad osłony i maskowania kontaktów związanych z realizacją przedsięwzięć SPIN doktorskich wymagających zakonspirowania obejmujących  m. in. podstawowe zasady osłony osób zlecających realizację oraz ich wyprowadzeń w przypadku dekonspiracji realizacji w stopniu zagrażającym bezpośrednio im lub ich interesom. Podstawowe zasady bezpiecznych zachowań SPIN doktora i osób z nim współpracujących. Podstawowe przygotowanie klienta SPIN doktora do bezpiecznej współpracy minimalizującej ryzyka ujawnienia w tym zasada wiedzy minimalnej – niezbędnej. Osłona zasobów informacyjnych, źródeł informacji, metod pracy itd...

Znajomości narzędzi kontroli lojalności współpracowników oraz rękojmi zachowania przez nich tajemnicy. Wszak nie od dziś wiadomo, że łańcuch jest tak mocny jak jego najsłabsze ogniwo. A ogniwem tym najczęściej jest człowiek, istota podatna na wpływy, emocje, ambicja, manipulacje, szantaż, przekupstwo lub po prostu bezmyślna i nieprzewidująca skutków swoich zachowań czy wypowiedzi. Zabezpieczenie tego aspektu jest na tyle ważne, że jedna taka czarna owca może rozwalić całą skrupulatnie zaplanowaną realizację. Przydatne są tutaj liczne techniki osobopoznawcze i proste badania (testy) behawioralne. Można je przeprowadzić w niemal każdych okolicznościach. Niewielki wysiłek a duży wzrost zdolności operacyjnej.

Umiejętności w zakresie rozpoznania kłamstwa i skutecznego kłamania. Zagadnienia niezwykle ważne, obejmujące zarówno analizę treści wypowiedzi, formy wypowiedzi  jak i zachowań niewerbalnych. Trudno przeciwnika przepytać na wariografie. Tymczasem skuteczność metod psychologicznych jest porównywalna a niekiedy nawet wyższa. W dodatku nie wymaga współpracy a nawet zgody badanego. Daje ogromną przewagę nad przeciwnikiem. Ocena szczerości wypowiedzi pozwala wyciągać dalekie wnioski. Z drugiej strony odpowiednie przygotowanie własnego klienta do takich zachowań aby nie dał się sprofilować przeciwnikowi także jest istotne. Wszak specjaliści z tej dziedziny pracują także dla konkurentów. Takie narzędzie w ręku specjalisty to broń niezwykle niebezpieczna.

Podstawy metod i technik przesłuchań oraz technik oporu w trakcie przesłuchania. No cóż, przesłuchanie w tej branży może przydarzyć się każdemu. Podobno nie ma ludzi niewinnych. Są tylko niewłaściwie przesłuchani. Warto zawczasu poznać przynajmniej podstawowe metody i techniki przesłuchań aby nie stać się ich ofiarą w krytycznym momencie. Warto także poznać techniki oporu w trakcie przesłuchań aby nie dać się zmanipulować przesłuchującemu i mimowolnie nie wziąć udziału w jego grze. Aby samemu mimowolnie nie dostarczyć wiedzy przeciwko sobie. Współczesne metody przesłuchań oparte na psychologii są dalekie od wyobrażeń przeciętnego człowieka. Pozwalają zdobywać od niego informacje nawet bez jego świadomej współpracy. A w zawodzie SPIN doktora to bardzo niebezpieczne. Wiedza w tym zakresie jest szczególnie przydatna w kraju w którym organy państwa są permanentnie wykorzystywane w walce politycznej, a zawód SPIN doktora to linia frontu wojny informacyjnej.

I to wszystko jako dodatek do specjalistycznej wiedzy związanej z istotą zawodu SPIN doktora.
Jakie zadania realizuje SPIN doktor?


Zadaniem spin doktora jest wykreowanie w grupie docelowej (np. ogół społeczeństwa, lub grupa społeczna np. zawodowa, wiekowa, religijna, inna) pożądanego postrzegania osoby, organizacji lub produktu (zarówno pozytywnego jak i negatywnego – np. w odniesieniu do przeciwnika).

Zadaniem spin doktora może być np. takie przedstawienie zdarzenia negatywnego aby było w grupie docelowej odebrane jako pozytywne, lub odwrotnie, zależnie od zlecenia.

Służy temu wiele technik z zakresu szeroko pojętej inżynierii społecznej. Technik często znanych jedynie wąskiej grupie specjalistów zwanych właśnie spin doktorami. Wielu z tych technik próżno szukać nawet w programach wyższych uczelni kształcących na kierunkach marketingowych, public relations, socjologicznych czy psychologicznych.

Wbrew powszechnemu mniemaniu spin doktorzy angażowani są nie tylko w polityce przez partie polityczne, sztaby wyborcze czy konkretnych polityków w celu budowania poparcia wśród wyborców, ale także coraz częściej w biznesie (przedsiębiorstwa, korporacje) do budowy wizerunku biznesmenów oraz ich firm i produktów, a także zapobiegania kryzysom medialnym (wizerunkowym) w przypadku potknięć biznesowych.

Obok budowy wizerunku pozytywnego spin doktor zajmuje się niekiedy też cichym psuciem reputacji konkurencji (zarówno tej biznesowej jak i politycznej). Niektórzy działalność taką określają mianem czarnego PR (czarny public relations), niemniej realizacje takie w rękach fachowca spin doktora mogą znacznie wykraczać poza ten obszar.
Na czym polega praca operatora informacji / SPIN doktora?


Mówi się, że SPIN doktor to cichy bohater naszych czasów. Taki cichy najemnik od niejawnych, specjalnych operacji informacyjnych. Człowiek którego pomimo, że prawie nikt nie zna i nie widzi to jednak skutki jego działań są wszechobecne w otaczającym nas świecie. Właściwie to one tworzą realia tego świata i kreują środowisko w którym się obracamy. Operator informacji lub też specjalista informacji masowego rażenia. Człowiek który kształtuje i przekazuje informacje innym, ale nie waha się przed świadomym zniekształcaniem lub przemilczeniem prawdy po to, aby osiągnąć zasadniczy cel, jakim jest spowodowanie, aby odbiorca owej informacji wykonał dokładnie to, czego potrzebuje SPIN doktor, a właściwie klient/zleceniodawca zatrudniający SPIN doktora.

W powodzi informacyjnej, która nas codziennie zalewa, mamy do czynienia z kolosalną asymetrią informacyjną zachodzącą między tymi, którzy opracowują komunikaty medialne, a tymi, którzy są ich odbiorcami. Kompetencje ludzi, którzy zawodowo zajmują się np. polityką, są o wiele wyższe niż tych, którzy są jej biernymi obserwatorami. Ci ostatni nie mają szans na zweryfikowanie tego, czy przekazywana im informacja jest rzetelna, czyli adekwatna do rzeczywistości, do której się odnosi. To czyni ich niezwykle podatnymi na manipulację.

Umiejętne granie na tych asymetriach to codzienność zawodu SPIN doktora.
Dlaczego SPIN doktor musi być specjalistą apolitycznym i neutralnym światopoglądowo?


Dobry Spin doktor musi być w swojej pracy całkowicie apolityczny, otwarty i neutralny światopoglądowo. Szczególnie gdy pracuje dla polityka czy partii politycznej. Inaczej traci perspektywę i obraz całości zagadnienia, a stąd już krok do porażki. To ważne, aby swoje poglądy zostawiał w domu i nie zabierał ich do pracy. Ze światopoglądem zawsze łączą się emocje, a te są zawsze złym doradcą. Nie bez powodu na medycynie uczą „lekarzu, nie lecz się sam”. Tutaj jest podobnie. Złe emocje, negatywne są złym doradcą, choć te dobre, pozytywne są jeszcze gorszym.

Tylko bezemocjonalne, technokratyczne podejście do zadań i nastawienie na cel prowadzi do sukcesu. To chyba najtrudniejsze w tej pracy. Ale trzeba się tego nauczyć. Warto też, szczególnie gdy funkcjonuje się na co dzień w środowisku jednolitym światopoglądowo korzystać z doradców zewnętrznych, którzy mogą pewne kwestie zobaczyć z innej perspektywy i w innym świetle.
Jak zostać SPIN doktorem?


Aby zostać SPIN doktorem wystarczy chcieć, a do tego mieć predyspozycje i wiedzę, którą możemy Tobie zapewnić.

Praca SPIN doktora, wbrew powszechnemu mniemaniu wcale nie jest rozrywkowa. Nie ma błysku fleszy i bycia celebrytą. Jest za to mozolna analityka, gromadzenie i ocena danych. Liczne opracowania teoretyczne. Multum przygotowywanych pomysłów i materiałów które choć dobre nigdy nie są kierowane do realizacji, z różnych przyczyn. Kupa nerwów i stresów. Dobry SPIN doktor z reguły działa na zapleczu pozostając całkowicie anonimowym. Podobnie jak jego sukcesy. Nikt przecież nie mówi że, SPIN doktor wygrał wybory. Że, kampania SPIN doktora była dobra. Nie. To sukcesy klienta. Jeśli szukasz splendoru, to nie praca dla Ciebie. Jeśli szukasz zawodu pełnego wyzwań w którym nie będziesz się nudził/nudziła – czytaj dalej.

Już na samym początku trzeba mieś świadomość, że zawód SPIN doktora to połączenia artysty z rzemieślnikiem. Rzemiosło na które składa się przede wszystkim dobry warsztat oparty na wiedzy praktycznej budowanej na bazie szerokiej wiedzy teoretycznej i to z wielu dziedzin, bo jak wspominałem we wcześniejszym artykule SPIN doktor to zawód interdyscyplinarny. Ale obok warsztatu rzemieślnika niezbędna jest też dusza artysty, wizjonera. Pomysłowość i inteligencja w tym zawodzie niekiedy są ważniejsze aniżeli warsztat. Choć prawdziwy sukces mierzony skutecznością, zapewnia dopiero umiejętne połączenie obu tych rzeczy. Trzeba także posiadać predyspozycje do tej pracy oraz umiejętność skutecznego oddzielenia tego co jest pracą od reszty życia. Nie wolno zabierać pracy do domu ani domu do pracy. To dwa światy, bez stycznych.

Jeśli ktoś nie potrafi skutecznie oddzielić faktów od osobistych emocji, opinii, sądów czy poglądów, to nie jest to praca dla niego. Pokora, szacunek dla przeciwnika, brak uprzedzeń, chłodny umysł, neutralność światopoglądowa i apolityczność oraz obiektywizm połączony z umiejętnością wczucia się także we własnego przeciwnika i przyjęcia jago poglądów za swoje, tak by móc je zrozumieć i przewidzieć przyszłe zachowania to ważne cechy dobrego SPIN doktora.

Także rękojmia utrzymania tajemnicy jest ważna, gwarantuje bowiem nie tylko efektywność działania, ale i bezpieczeństwo prawne, wizerunkowe i informacyjne zarówno SPIN doktorowi jak i jego zleceniodawcy.

Niezbędne jest również doświadczenie praktyczne, bo jak mawiali dziadowie, dopiero:  Praktyka czyni mistrza.





Wracając do tytułowego pytania „Jak zostać SPIN doktorem?” – odpowiedź jest prosta  - jeśli uważasz że, to praca dla Ciebie, skorzystaj z „Kursu zawodowego dla SPIN doktorów”.

Zdobędziesz na nim niezbędną wiedzę i umiejętności by poradzić sobie w zawodzie SPIN doktora. W ramach kursu otrzymasz także nieodpłatne wsparcie merytoryczne po jego zakończeniu. Szczegóły znajdziesz w opisie i programie kursu. Zapraszam.
Czy wiesz ile kosztuje dobry SPIN?


Czy SPIN się opłaca? To częste pytanie.

Trzeba zacząć od prawdy oczywistej, że wszystko kosztuje. SPIN także. Stąd pytanie o koszty jest nie tylko racjonalne ale i niezwykle ważne. Ile kosztują SPIN realizacje?

Przede wszystkim na SPIN należy patrzeć jak na inwestycję w cel. Niezależnie czy docelowa realizacja ma charakter biznesowy, polityczny, społeczny czy inny, podejście do kalkulacji samej realizacji powinno czysto biznesowe.

SPIN to najtańsza forma skutecznego oddziaływania na grupy społeczne. Trudno w przestrzeni abstrakcyjnej policzyć koszty jakiejś nieokreślonej realizacji. Ale można oprzeć się na pewnych przykładach i doświadczeniach. Wyobraźmy sobie kandydata na Wójta przeciętnej polskiej gminy. Równowartość jego powiedzmy trzy czy czteromiesięcznych przyszłych poborów jako Wójta może mu zagwarantować 5-cio letnią kadencję. A przecież Wójt obsadzając stanowisko obsadzi nie tylko siebie. Patrząc ekonomicznie - czysty zysk!

Dobry SPIN w wykonaniu dobrego specjalisty SPIN doktora zwyczajnie się opłaca.





Dokonując wyboru specjalisty SPIN Doktora pamiętaj jednak, że cena nie może być tym co determinuje wybór. Za błędy SPIN Doktora rachunki zawsze płaci klient. Dlatego analizując aspekt ceny usługi SPIN Doktorskiej, pamiętaj, że zawsze masz do wyboru dwie ceny. Cenę, i cenę świętego spokoju. Z reguły ta druga jest wyższa od tej pierwszej, ale i tak warto ją zapłacić.
Czy wiesz na czym opiera się strategia budowy marki?


Budowa marki to proces, który obejmuje szereg działań mających na celu stworzenie i utrwalenie tożsamości marki w świadomości konsumentów.

Poniżej przedstawiam kluczowe kroki w budowie marki:

Definiowanie misji i wizji:
Określenie, jaki cel ma marka (misja) oraz jakie wartości chce promować (wizja).

Badanie rynku:
Analiza konkurencji, identyfikacja grupy docelowej oraz zrozumienie potrzeb i oczekiwań klientów.

Tworzenie tożsamości marki:
Opracowanie nazwy, logo, kolorystyki, typografii i innych elementów wizualnych, które będą kojarzone z marką.

Opracowanie wartości marki:
Zdefiniowanie, jakie wartości i emocje marka ma przekazywać. To, co wyróżnia markę na tle konkurencji.

Strategia komunikacji:
Opracowanie strategii marketingowej, która określi, w jaki sposób marka będzie komunikować się z odbiorcami (media społecznościowe, reklama, PR).

Budowanie doświadczeń marki:
Zapewnienie spójnych doświadczeń dla klientów na każdym etapie interakcji z marką, od momentu zetknięcia się z reklamą, przez zakupy, aż po obsługę posprzedażową.

Zbieranie opinii i analityka:
Monitorowanie opinii klientów oraz analiza danych sprzedażowych i marketingowych, aby ocenić skuteczność działań i wprowadzać ewentualne poprawki.

Długotrwałe budowanie relacji:
Angażowanie klientów poprzez programy lojalnościowe, komunikację po zakupie oraz inne formy interakcji, które sprzyjają budowaniu długotrwałych relacji.

Ewaluacja i adaptacja:
Regularne przeglądanie strategii marki i dostosowywanie jej do zmieniających się potrzeb rynku i konsumentów.

Właściwie zbudowana marka może przynieść wiele korzyści, takich jak lojalność klientów, wyższe ceny produktów oraz lepsza pozycja na rynku. To długotrwały proces, który wymaga ciągłego zaangażowania i innowacji.
Czy wiesz czym jest propaganda?


Propaganda to sposób przekazywania informacji, który ma na celu wpłynięcie na opinię publiczną lub zachowanie ludzi w określony sposób. Zwykle opiera się na jednostronnych lub selektywnych informacjach, które są przedstawiane w sposób emocjonalny, aby wzbudzić określone uczucia, takie jak strach, gniew, radość czy poczucie przynależności.

Propaganda może być stosowana w różnych kontekstach, w tym politycznym, społecznym, reklamowym czy militarnym. Jej celem często jest promocja ideologii, mobilizacja ludzi do działania, dezinformacja przeciwnika lub kształtowanie wizerunku jednostki, grupy lub kraju.

Często korzysta z technik manipulacyjnych, takich jak uproszczenia, stereotypy, powtarzanie kluczowych haseł, a także emocjonalne odwołania, aby skuteczniej dotrzeć do odbiorców.
Czy wiesz jak działa propaganda?


Propaganda to strategia komunikacyjna, która ma na celu wpłynięcie na opinie, postawy i zachowania ludzi poprzez selektywne przedstawianie informacji. Działa na kilka sposobów:

Selekcja informacji: Propaganda często koncentruje się na określonych faktach lub wydarzeniach, które wspierają daną tezę, ignorując przeciwną perspektywę. To może wprowadzać w błąd i tworzyć jednostronny obraz rzeczywistości.

Emocjonalne oddziaływanie: Propaganda często odwołuje się do emocji, aby wywołać silne reakcje. Może wykorzystywać strach, nadzieję, nienawiść lub miłość, aby zmobilizować ludzi do działania lub zmienić ich poglądy.

Powtarzalność: Powtarzanie określonych wiadomości lub haseł zwiększa ich zapamiętywalność i może prowadzić do zaakceptowania ich jako prawdy. Częsta ekspozycja na te same idee powoduje, że stają się one bardziej akceptowane przez społeczeństwo.

Wykorzystanie autorytetów: Propaganda często korzysta z autorytetów (np. celebrytów, liderów opinii, polityków), które wspierają konkretne przesłanie. Ludzie są bardziej skłonni uwierzyć w coś, gdy pochodzi to z wiarygodnego źródła.

Demonizacja przeciwnika: Często propaganda stara się zbudować negatywny obraz przeciwnika, aby zjednoczyć adresatów wokół wspólnego celu lub wartości. Demonizacja pomaga w dehumanizacji przeciwnika, co może usprawiedliwiać działania przeciwko niemu.

Konstrukcja rzeczywistości: Propaganda może zmieniać sposób, w jaki ludzie postrzegają rzeczywistość, budując narracje, które idealizują jedną stronę lub minimalizują problemy drugiej.

Ukierunkowanie grupowe: Propaganda często wzmacnia identyfikację z grupą, podkreślając różnice między "my" a "oni", co zwiększa poczucie przynależności i lojalności wobec danej ideologii.

Wszystkie te elementy sprawiają, że propaganda jest potężnym narzędziem wpływu społecznego, które może być wykorzystywane w różnych kontekstach, od polityki po marketing.

Warto być świadomym tych mechanizmów, aby lepiej analizować napotykane informacje.
Czy wiesz jakich narzędzi używa najczęściej w swojej pracy SPIN Doktor?



SOCJOTECHNIKA.

Socjotechnika - określana też mianem "inżynierii społecznej" jest narzędziem wywierania wpływu oraz warunkowania zachowań poszczególnych osób bądź też całych grup społecznych z wykorzystaniem technik manipulacyjnych w celu osiągnięcia założonych celów.

Wykorzystuje się ją najczęściej w biznesie, polityce, religii i życiu społecznym, ale także w działalności przestępczej oraz w zorganizowanych grupach destrukcyjnych.

Jest niezwykle silnym i uzależniającym narzędziem ponieważ stanowi kompilację wiedzy psychologicznej i socjologicznej dotyczącej funkcjonowania człowieka jako jednostki oraz jego relacji z otoczeniem tj. społecznością w której się obraca.

Głównym celem oddziaływania socjotechnicznego jest wyłączenie reakcji analitycznych i zdroworozsądkowych człowieka na rzecz reakcji emocjonalnych sterowanych przez socjotechnika-manipulatora.

Socjotechnika jest jednym z podstawowych narzędzi pracy w arsenale każdego SPIN doktora. Większość pozostałych narzędzi jego pracy w mniejszym lub większym stopniu opiera się na socjotechnice.

W ostatnich latach w Polsce, coraz częściej można zaobserwować zjawisko wykorzystywania narzędzi socjotechnicznych w biznesie do pozyskiwania nieuprawnionego dostępu do chronionych zasobów informacyjnych przedsiębiorstw. Większość firm chcących chronić posiadane zasoby informacyjne inwestuje ogromne środki w zabezpieczenia fizyczne i teleinformatyczne, zapominając jednocześnie o zabezpieczeniu najsłabszego ogniwa systemu czyli człowieka, a tym samym pozostawia szeroko otwartą furtkę dla każdego napastnika chcącego pozyskać nieuprawniony dostęp do tych zasobów, a wykorzystującego w tym celu narzędzia socjotechniczne.

Tradycyjnie socjotechnikę wykorzystuje się także w handlu dla podniesienia wartości sprzedaży oraz poziomu zadowolenia klientów.





PR (public relations / pijar).

PR (public relations / pijar) to rodzaj działania publicystycznego. Zwykle kampanie PR (public relations) maja na celu budowę lub poprawę wizerunku osoby, organizacji, przedsiębiorstwa lub produktu poprzez jego pozytywną prezentację zakamuflowaną jako obiektywna relacja np. dziennikarska, opinia na forum internetowym, poczta pantoflowa itd.

Odbiorca takiej treści najczęściej nie ma świadomości, że stał się obiektem płatnej manipulacji informacyjnej -  w odróżnieniu od klasycznej reklamy, która jednoznacznie nie budzi wątpliwości czym jest.





Czarny PR (czarny public relations / czarny pijar).

Natomiast czarny PR (czarny public relations / czarny pijar) to działanie publicystyczne przeciwstawne klasycznemu pijarowi. Celem realizacji (kampanii) czarnego pijaru jest psucie pozytywnego wizerunku lub budowa negatywnego wizerunku albo dyskredytowanie osoby, organizacji, przedsiębiorstwa lub produktu poprzez jego negatywną prezentację zakamuflowaną jako obiektywna relacja np. dziennikarska, opinia na forum internetowym, poczta pantoflowa itd. Często stosowaną metodą dyskryminowania przeciwnika jest przedstawianie fałszywych raportów i sfałszowanych analiz, często w oparciu o markę organizacji lub instytucji na pozór niezależnych. Tego typu dokumenty i analizy rynkowe mają na celu podważyć wiarygodność atakowanego przeciwnika. Odbiorca takiej treści najczęściej nie ma świadomości, że stał się obiektem płatnej manipulacji informacyjnej nie zaś obiektywnej oceny (relacji).

Wśród najpowszechniej stosowanych narzędzi czarnego pijaru wymienić można antyreklamę, prowadzenie negatywnych kampanii wyborczych, wykorzystanie narzędzi cichego marketingu (marketingu szeptanego), pozorowanych przecieków informacji oraz innych narzędzi do wywołania negatywnych skojarzeń, niechęci pomiędzy obiektem a celem takich działań poprzez stosowanie usystematyzowanych metod, działań i posunięć propagandowych dyskredytujących.

Obiektem takich realizacji z zakresu czarnego pijaru najczęściej są politycy i partie polityczne, biznesmeni, firmy i/lub ich produkty, organizacje społeczne i religijne oraz inne osoby i podmioty wskazane przez zleceniodawcę. Celem zaś oddziaływania czarnego pijaru są  wytypowane grupy społeczne jak np. potencjalni wyborcy, nabywcy określonych dóbr (towarów lub usług), kontrahenci i kooperanci biznesowi, sponsorzy… Wszystko w tym zakresie zależy od planu konkretnej realizacji.

Wysoka skuteczność dobrze zaplanowanych i zrealizowanych kampanii czarno pijarowych w połączeniu z relatywnie niskim kosztem ich prowadzenia oraz pozorną łatwością i dostępnością niektórych narzędzi skutkuje coraz częstszym korzystaniem z czarnego pijaru przez wiele podmiotów i osób.



Wszystko w myśl zasady, że

BRUDNA KAMPANIA daje CZYSTY EFEKT,

a zwycięzców nikt nie będzie osądzał.



Największym niebezpieczeństwem prowadzenia realizacji z zakresu czarnego pijaru jest ryzyko ujawnienia nie tyle samego procederu ile osób i podmiotów za nim stojących (zleceniodawców).

Ryzyko wizerunkowe i prawne związane z prowadzeniem działań z zakresu czarnego pijaru (public relations) jest na tyle duże, że przed podjęciem jego realizacji należy przedsięwziąć środki osłonowe wobec całej realizacji obejmujące przede wszystkim możliwość powiązania zleceniodawcy i wykonawcy a także ujawnienia osób i podmiotów zaangażowanych w przedsięwzięcie. Nie należy tych działań powierzać osobom bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia ani ufać zapewnieniom o „braku ryzyka” czy też podpisanym „lojalkom”.


Zarówno klasyczny pijar (public relations) jak i tzw. czarny pijar (czarny public relations) są jednym z arsenału narzędzi pracy którym posługują się profesjonalni Spin doktorzy (specjaliści od propagandy) dla osiągnięcia wskazanych celów.





MARKETING NEGATYWNY.

Marketing negatywny określany niekiedy jako "demarketing" to forma marketingu skierowanego najczęściej przeciwko określonej marce lub markom w realizacjach biznesowych. Bywa też stosowany w reklamie społecznej lub politycznej.

Celem marketingu negatywnego jest zniechęcenie odbiorców (grupy docelowej) do danego produktu, marki, idei lub osoby. Niekiedy celem takich działań jest określone środowisko, grupa społeczna, polityk, partia polityczna lub przedsiębiorstwo.

Demarketing nie zawsze ma negatywne intencje. Może np. służyć zniechęcaniu ludzi do określonych zachowań jak np. odwiedzanie w określonym czasie określonego miejsca dzięki czemu ruch w nim rozkładany jest bardziej równomiernie co jest korzystne np. za względu na dobro przyrody. Marketing negatywny może też służyć zmianie przyzwyczajeń konsumenckich w sytuacji gdy producent wprowadza nowy produkt wycofując jednocześnie stary, a konsumenci wciąż domagają się poprzedniego którego jednak producent nie może utrzymać na rynku ze względu na np. zmianę uwarunkowań prawnych. Marketing negatywny może służyć także jako narzędzie do zniechęcania klientów do zakupu podróbek markowego produktu lub nielegalnego ściągania „pirackich” kopii filmów czy utworów muzycznych.

Demarketing jest też doskonałym narzędziem uderzania w konkurencję czy to biznesową czy polityczną. Kampania polegająca na wykazywaniu wad przeciwnika zamiast pokazywaniu zalet własnych może niekiedy być najskuteczniejszą formą walki o rynek lub wyborców.

W działalności biznesowej wykorzystując marketing negatywny można wyłączyć z rynku konkurenta i jego produkt wywołując trwałe skojarzenia negatywne. Niekiedy są one na tyle silne, że producentowi zamiast bronić reputacji czy odbudowywać marki bardziej opłaca się odpuścić i na nowo budować pozycję produktu pod nowa marką. A, że rynek nie znosi próżni to nawet czasowa eliminacja konkurenta powoduje automatyczne przejście jego dotychczasowych klientów, nawet bez dodatkowych zachęt.

Natomiast marketing negatywny w działalności politycznej może prowadzić do utrwalenia negatywnych skojarzeń u wyborców związanych z określonym politykiem, ugrupowaniem politycznym czy ideą. Niekiedy tak silnych, że koniecznością staje się zmiana nazwy i całego wizerunku danej partii politycznej. Trzeba mieć świadomość, że wyborcy nie myślą racjonalnie. Często nie głosują „za” tylko „przeciw”. A, że w wyborach można oddać jedynie głos „za” to aby zagłosować „przeciw” oddają głos „za” na przeciwnika. W ten sposób można poprzez umiejętne zniechęcenie wyborców do określonego ugrupowania spowodować, że zagłosują na inne ugrupowanie, chociaż wcale go nie popierają, ale to jedyne narzędzie zagłosowania „przeciw”. Stąd często małe ugrupowania prezentują siebie jako „alternatywę” dla tych dużych „którzy już byli” i "samo zło" z tego wyniknęło…

Podsumowując demarketing jest odwróconą formą marketingu. Zamiast do czegoś zachęcać, zniechęca. A to jak z owego narzędzia korzysta i do czego je wykorzystuje posługujący się nim operator to już odrębna kwestia.

Marketing negatywny (demarketing) często w swojej pracy jako jedno z narzędzi wykorzystują zawodowi SPIN doktorzy.





PRZEJĘCIE JĘZYKA.

Podstawową funkcją języka (mowy) jest funkcja komunikacyjna której celem jest wzajemna wymiana informacji potrzebnych do funkcjonowania jednostek, grup i społeczeństw. Ma ona wartość społeczną jedynie wtedy gdy przekazywane informacje są prawdziwe lub dominująco prawdziwe. W każdym innym przypadku jest to wartość jedynie dla wybranego podmiotu (osoby, grupy społecznej, organizacji…).

Spin doktor dokonuje czegoś, co potocznie nazywamy „wrogim przejęciem języka”, czyniąc z niego instrument nie tyle służący do komunikowania się i opisywania rzeczywistości, ile do zmiany zachowań i postaw wobec tej rzeczywistości. Język w rękach spin doktorów jest cyniczną grą, w której nie używa się wielu istotnych pojęć takich jak kłamstwo i prawda, w której nie ma znaczenia, czy coś jest faktem, czy fejkiem, w której nie obowiązują żadne reguły poza jedną – zwyciężyć za wszelką cenę. To poker, w którym wszystkie karty są znaczone.

W takich okolicznościach przeciętny człowiek nie jest w stanie obronić się przed zmasowanym atakiem informacyjnym i wyrobić sobie własnej, niezależnej opinii.  I nawet nie ma tego świadomości. Jest święcie przekonany, że dokonuje wyboru, obiektywnie ocenia, podejmuje suwerenną decyzję. Nie bez kozery mówi się, że informacja w rękach profesjonalnego operatora informacji (spin doktora) staje się bronią określaną mianem informacji masowego rażenia.

Pole walki na którym ścierają się spin doktorzy jest tak naprawdę informacyjną strefą skażoną. Żadna pozyskana tam informacja nie jest na tyle wiarygodna aby można się na niej oprzeć podejmując świadomą decyzję.

„Czyszczenie” informacji wymaga ogromnego zaangażowania nie tylko sił i środków, ale przede wszystkim wiedzy operatorów informacji – tych samych którzy specjalizują się w jej zatruwaniu, bo tylko oni są zdolni do jej oczyszczenia. A i tak często pozostaje wątpliwość.

Przeciętny człowiek, niebędący specjalistą z tej dziedziny, niezależnie od wykształcenia i doświadczenia życiowego jest bez szans. Taka jest prawda.





ASYMETRIA INFORMACJI.

Asymetria informacji to pojęcie wywodzące się z ekonomii, chociaż obecnie ma znacznie szersze zastosowanie. Asymetrię informacji definiuje się jako nierównomierny dostęp od informacji dotyczących danej sprawy dla wszystkich osób nią zainteresowanych, czego skutkiem może być podejmowanie błędnych decyzji przez niektórych uczestników procesu.

Wszak od dawna wiadomo, że decyzje mogą być na tyle dobre na ile dobre były informacje na podstawie których je podjęto.

Powstanie sytuacji w której jedni wiedzą więcej niż inni czyli właśnie asymetrii informacji prowadzi do wyciągania przez niektórych błędnych wniosków i podejmowania złych decyzji co ma zastosowanie do właściwie każdej z dziedzin życia.

Władza z reguły wie więcej i wie lepiej. Często taką przewagę może wykorzystać do walki wyborczej z opozycją która ma z natury rzeczy bardziej ograniczony dostęp do niektórych zasobów informacyjnych. Może np. powołać się na zagrożenia, których prawdziwość, realność lub skala jest nie do zweryfikowania dla osób spoza wąskiego kręgu władzy. Dodatkowo taki jednostronny przekaz do społeczeństwa, który nie będzie mógł być zakwestionowany z powodu ograniczonego dostępu do wiedzy źródłowej zostanie przez społeczeństwo przyjęty bezwarunkowo. To właśnie praktyczne wykorzystanie zjawiska „asymetrii informacji” w działalności politycznej.

Podobnie sytuacja ma się w biznesie. Nie od dziś wiadomo, że walka o rynek to w istocie walka o informację. To nie duży pokonuje małego, ale szybki wolnego. Cytując słowa Billa Gates’a twórcy Microsoft’u: „Najlepszym sposobem odróżnienia się od konkurencji, wyprzedzenia tłumu, jest dobre wykorzystanie informacji. To w jaki sposób zbierasz, zarządzasz i wykorzystujesz informacje, przesądzi o twojej klęsce lub zwycięstwie.”

Pomijając kwestię etyczności wykorzystania asymetrii informacji, należy stwierdzić, że ponad wszelką wątpliwość jest ona niezwykle skutecznym narzędziem manipulacji i wywierania wpływu prowadzącym do pozbawiania kontroli czy jak kto woli ogłupiania i nakłaniania tym samym do "posłusznego" wykonywania określonych instrukcji czy poleceń.

Między innymi z tego właśnie powodu asymetria informacji zajmuje ważne miejsce wśród narzędzi pracy jakimi w swojej działalności posługują się zawodowi SPIN doktorzy.





STATYSTYKA.


Statystyka. Słowo przez wielu znienawidzone. Przez innych okraszane lekceważącą kpiną. W końcu już od pokoleń mówią, że „statystyczny Polak to taki którego niema”. Ale statystyka, to przede wszystkim kopalnia wiedzy o społeczeństwie i niezwykle ważne narzędzie pracy SPIN doktora. Pozwala odpowiedzieć na wiele pytań, przygotować prezentację zagadnienia. Wpływać na świadomość i motywację społeczeństwa. Deprecjonować przeciwników. Niszczyć morale wroga, budować je we własnych szeregach.

Dobry SPIN doktor musi umieć w taki sposób osadzić dane statystyczne w rzeczywistości aby przekaz był dla nas pozytywny. Każdą statystykę można zaprezentować w takim osadzeniu aby niezależnie od tego co pokazuje odbiór przekazu był zgodny z oczekiwanym – pozytywny dla nas, negatywny dla przeciwnika. Takie operowanie statystyką to zadanie SPIN doktora.

Nie ma złych ani dobrych statystyk. Są jakie są. Odzwierciedlają rzeczywistość, badane zjawisko masowe. Trzeba przede wszystkim umieć czytać statystykę ze zrozumieniem i umiejętnie osadzać w zjawiskach których dotyczy. Kolejnym krokiem jest wykorzystanie wiedzy płynącej ze statystyki. Tutaj pojawia się miejsce dla socjologii, nauki pozwalającej przewidywać ruchy (zachowania) społeczne będące odpowiedzią (reakcją) na ujawnione w statystyce problemy.  To to narzędzie pozwala na takie formułowanie np. programu wyborczego czy tylko samych sloganów wyborczych aby przekonały potencjalnych odbiorców do określonych zachowań. Pozytywnych -  zagłosowania na określone ugrupowanie lub negatywnych np. w odniesieniu do wyborców których z różnych względów nie jesteśmy w stanie nakłonić do głosowania na nas, ale jesteśmy jeszcze w stanie zniechęcić do dotychczas popieranego ugrupowania (lub ogólnie - do polityki) na tyle, aby w ogóle nie zagłosowali (nie brali udziału w wyborach) czym w praktyce mogą nam wymiernie pomóc, niekiedy wręcz przechylając szalę zwycięstwa. Fundamentem takich realizacji jest wiedza statystyczna pozwalająca profilować wyborców, naszych i przeciwnika.

W analogiczny sposób profiluje się potencjalnych klientów w biznesie. Co jest ważne dla „gospodyni domowej” która ma kupić odkurzacz? Cena? Bezpieczeństwo? Trwałość? Ekonomia użytkowania? Emitowany hałas? Estetyka? Prestiż? Wygoda? A może coś zupełnie innego? Odpowiedź na takie pytania dają badania statystyczne. A w oparciu o taką odpowiedź z jednej strony powstaje produkt dostosowany do potrzeb klienta, a z drugiej przekaz marketingowy mający tak pokazać produkt aby przekonać klienta do zakupu konkretnego produktu w oparciu nie tyle o jego rzeczywiste cechy co o oczekiwania klienta co do tych cech.

Statystyka, a właściwie dane statystyczne to fundament na którym opierają się inne narzędzia pracy SPIN doktora. Bez niej to praca nieco na oślep. Zgadywanie zamiast ustalania.

Badania statystyczne, choć wydają się drogie wcale nie muszą takimi być. Z jednej strony na ich koszt należy patrzeć przez pryzmat konsekwencji błędnych decyzji i działań będących skutkiem braku wiedzy, z drugiej zaś ich metodologię i skalę należy dostosować do realnych potrzeb. Nie zawsze trzeba to zadanie powierzać wyspecjalizowanym podmiotom robiącym badania na wielotysięcznych grupach respondentów. Niekiedy wystarczające są odpowiednio wyselekcjonowane małe grupy (tzw. focusowe) badawcze, co znacząco redukuje koszty takich badań.





FARMA TROLLI.

Farma trolli to uknute przez media pejoratywne określenie grupy marketingowej prowadzącej działalność typu public relations lub czarny pijar głównie w oparciu o internetowe media społecznościowe polegające na umieszczaniu w nich przekazu w sposób tendencyjny prezentującego określony punkt widzenia, niekoniecznie oparty na prawdzie, niekiedy manipulacyjny bądź dezinformacyjny. Osoby pracujące w takiej grupie marketingowej (na farmie trolli) często pozostając anonimowymi zajmują się rozpowszechnianiem w internecie informacji których celem jest zaszkodzenie komuś, np. politykowi poprzez prezentacje jego osoby w złym świetle, przedsiębiorcy poprzez pokazywanie jego biznesu lub produktów w niepożądany przez niego sposób, sprawie poprzez pokazywanie jej w innym świetle niż faktyczne.

Farmy trolli mogą także rozpowszechniać informacje pozytywne, stawiające w dobrym świetle, choć nieprawdziwe. Mogą np. promować produkt mówiąc o zaletach których on nie posiada lub powoływać się na nieistniejące opinie autorytetów bez ich wiedzy i zgody. W polityce mogą utrwalać w świadomości społecznej pozytywną nieprawdę polityku np. o jego działalności charytatywnej, wykształceniu, pochodzeniu, osiągnieciach itd… Co ważne, ponieważ takiej propagandy profesjonalnie prowadzonej nie można powiązać ze zleceniodawcą, kłamstwo, nawet ujawnione nie będzie obciążało zlecającego realizację przedsiębiorstwa, czy polityka.

Skuteczność działalności farm trolli opiera się w dużej mierze na wprowadzaniu do publicznej przestrzeni informacyjnej tzw. fake news’ów (fejk niusów) w skali masowej dostosowanej rozmiarem do celu realizacji w sposób ograniczający dostęp odbiorcy do informacji alternatywnej i tym samym wytworzeniem tzw. asymetrii informacji będącej jednym z najskuteczniejszych narzędzi manipulacji świadomością społeczną w skali masowej.

Działania w tym zakresie poprzez zastosowanie określonych algorytmów postępowania prowadzą do faktycznego wyparcia z publicznej sfery informacyjnej wiadomości i opinii niezgodnych z wytyczoną celem realizacji polityką informacyjną poprzez z jednej strony masowość informacji o jednolitym przekazie a z drugiej zniechęcanie do wypowiadania się osób o poglądach przeciwnych. Służą temu celowi narzędzia z zakresu nowych technologii, psychologii, inżynierii społecznej, oraz prawa i socjotechniki.

Zadaniem Spin doktora w tym zakresie jest właściwe zaplanowanie takiej realizacji w sposób gwarantujący z jednej strony skuteczność informacyjną z drugiej właściwą osłonę zleceniodawcy. Jednym z możliwych do wykorzystania tutaj narzędzi jest tzw. działanie „pod obca banderą” zapewniające nieujawnienie faktycznego zleceniodawcy w przypadku dekonspiracji farmy trolli.





FAKE NEWS.

Fake news (fejk nius) to mówiąc po polsku „nieprawdziwa wiadomość” lub „kłamliwa informacja”. Jednak takie tłumaczenie jest nadmiernym uproszczeniem. Proste kłamstwo stosunkowo łatwo ujawnić. Każde kłamstwo aby było skuteczne musi w dużej mierze opierać się na prawdzie bądź być osadzone w stanie faktycznym, skorelowane z prawdą. Dopiero wówczas staje się skuteczne poprzez trudność jego ujawnienia.

Profesjonalne tworzenie fake news’ów musi opierać się nie tylko na znajomości prawdy (stanu faktycznego) ale przede wszystkim na znajomości mechanizmów manipulacji świadomością odbiorcy. Informacja musi być tak skonstruowana aby jak najbardziej omijała „filtr percepcyjny” i docierała wprost do podświadomości odbiorcy, tam się zagnieżdżała i wpływała na jego świadomość poprzez wytworzenie u niego złudzenia świadomej oceny czy świadomego wyboru. Dopiero takie skonstruowanie fake news’a pozwala osiągnąć zakładany cel jakim jest skuteczność informacyjna (dezinformacyjna).

Spin doktorzy tworzą fake news’y na zlecenie swoich klientów chcących w ten sposób osiągnąć określone cele informacyjne (dezinformacyjne) przekładające się na wymierne korzyści biznesowe, prestiżowe lub polityczne.

Dobrze przygotowany (opracowany) i wprowadzony fake news w sieci będzie rozprzestrzeniał się samoistnie, dzięki czemu przy stosunkowo niewielkim nakładzie pracy i kosztów można osiągnąć masowość przekazu a także skutecznie zamaskować źródło co ma duże znaczenie nie tylko ze względów wizerunkowych ale także prawnych.





WOJNA INFORMACYJNA.

Wojna informacyjna to rodzaj niemilitarnej wojny z wrogiem. Zamiast karabinów i amunicji używa się komputerów i wiadomości. Walkę fizyczną zastępuje walka psychologiczna. Poza tym cele pozostają niezmienne. Pokonać przeciwnika (wroga) wszelkimi dostępnymi sposobami. Pokonać go w taki sposób by nie był zdolny wznowić do walki.

Obecnie polem walki w wojnie informacyjnej jest głównie internet a w nim portale informacyjne i społecznościowe. To tam kierowane są główne siły walczących ze sobą stron. Ale trzeba mieć świadomość, że to nie jedyne obszary realizacji wojny informacyjnej. Niezaopiekowanie pozostałych może być przyczyną klęski całego procesu.

W tradycyjnej wojnie, strona dysponująca przewagą militarną stosunkowo łatwo i szybko może zająć znaczne obszary terenów wroga. Dużo większym wyzwaniem jest zdobycie przychylności ludności na zajętych obszarach. Niemniej ważne i trudne jest pozyskanie aprobaty społecznej i politycznej w kręgach międzynarodowych, wśród państw i społeczeństw nie zaangażowanych bezpośrednio w konflikt militarny. Cel ten jest na tyle istotny, że jego nieosiągnięcie może zniweczyć każdy sukces militarny. Tutaj właśnie wkracza wojna informacyjna. Wojna która rozpoczyna się dużo wcześniej aniżeli same działania zbrojne.

Można powiedzieć, że wojna informacyjna to przede wszystkim walka o dusze i umysły. Przekonanie mas ludzkich do słuszności określonych działań / posunięć.

Analogicznie wygląda sprawa w biznesie. Stosunkowo łatwo, dysponując odpowiednimi środkami finansowymi zbudować fabrykę a w niej wyprodukować określony produkt. Problem pojawia się w momencie wprowadzania go na rynek. Jak przekonać konsumentów aby porzucili dotychczasowy produkt konkurencyjny z którego są zadowoleni i kupowali nasz. Tutaj z pomocą przychodzą Spin doktorzy, którzy mogą pomóc wygrać wojnę o wspomniane „dusze i umysły” przyszłych - potencjalnych nabywców naszego produktu. Dobry spin doktor wykorzystując odpowiednie narzędzia może przekonać zadowolonych odbiorców danego produktu, że jednak nie są z niego zadowoleni. Co ważne takie działania, podobnie jak we wcześniej opisanej sytuacji wojny klasycznej, także rozpoczyna się znacznie wcześniej aniżeli w momencie wprowadzania swojego produktu czy marki na rynek (tzw. przygotowanie gruntu).

W polityce wojna informacyjna jest na porządku dziennym. Nasila się w okresach przedwyborczych (np. w czasie kampanii wyborczej), ale tak naprawdę nie wygasa nigdy. Co najwyżej pojawiają się okazjonalne rozejmy, które jednak nie trwają długo. To wieczna walko o utrzymanie elektoratu, odebranie elektoratu przeciwnika, dyskredytację przeciwnika. To wiele działań pozornych i pozorowanych w których za pięknymi hasłami kryje się wyrachowanie polityczne. To poglądy „sondażowe” zamiast szczerych. To walka o poparcie wszelkimi dostępnymi metodami i z wykorzystaniem wszelkich możliwych środków, narzędzi i argumentów. Ogromne ale jednocześnie trudne i wymagające pole do działania dla SPIN doktorów. Miejsce w którym każdy błąd jest na wagę być albo nie być.

W wojnie informacyjnej wykorzystuje się także wiele innych narzędzi wspomagających spoza kategorii „spinu” jak np. wywiad osobowy i elektroniczny. Stanowią one istotne zaplecze wsparcia.

Spin doktor prowadzący realizacje w ramach wojny informacyjnej prowadzi działania propagandowe, operacje psychologiczne i socjotechniczne, manipulacyjne i dezinformacyjne, działania wpływające na procesy społeczne, kulturowe, polityczne, oddziałujące i aktywujące do określonych działań i zachowań wytypowane grupy społeczne które mogą odpowiednio zmotywowane prowadzić samoistnie działania sabotażowe i dywersyjne wobec przeciwnika nie obciążając tym działaniem i jego skutkami samego prowodyra.





DEZINFORMACJA.

Dezinformacja jest rodzajem informacji rozpowszechnianej z wykorzystaniem dostępnych środków przekazu, kierowanej do określonej grupy docelowej odbiorców powielanej w dowolnej postaci (ustnej tzw. poczta pantoflowa, pisemnej, graficznej lub innej, albo będącej dowolną kompilacją ww.)  informacji przygotowanej w sposób mający budzić zaufanie co do jej wiarygodności, rzetelności, źródła itd., i jednocześnie wprowadzać w błąd odbiorcę lub odbiorców docelowych. Aby móc mówić o dezinformacji działanie takie musi być zamierzone i planowe oraz wynikać z intencji realizującego je operatora informacji lub jego zleceniodawcy (premedytacja).

Upraszczając dezinformacja jest to celowe przekazanie fałszywej informacji wprowadzającej w błąd odbiorcę. Dezinformacja powszechnie wykorzystywana jest w wojsku dla celów obronności kraju, w  polityce i w środkach masowego przekazu, w reklamie, marketingu i PR. Można powiedzieć, że jest wszechobecna w naszym życiu zawodowym i pozazawodowym. Dezinformacja jest jednym z narzędzi wykorzystywanych przez SPIN doktorów w wojnie informacyjnej. Z kolei jednym z narzędzi dezinformacji są tzw. fake news’y.

Odpowiednio skonstruowana informacja (dezinformacja) może posłużyć do wywarcia wpływu na wytypowane w tym celu grupy społeczne (polityczne, zawodowe, mniejszościowe, wyznaniowe, światopoglądowe, wiekowe, lub selekcjonowane wg. innych – dowolnych kryteriów). W odpowiedzi ludzie z danej grupy będą podejmować decyzje i działania lub zaniechania i bierność korzystne dla osoby stojącej za realizacją dezinformacyjną.

Istotną cechą dezinformacji może być silne oddziaływanie emocjonalne (poczucie strachu, zagrożenia, niepewności, odwagi, bezpieczeństwa, złości, smutku, radości, bezradności, zaufania bądź nieufności) powodujące wyłączenie relacji analitycznych (zdroworozsądkowych) i zastąpienie ich emocjonalnymi, sterowanymi i irracjonalnymi.

Często, w polityce aby wygrać wybory nie trzeba zwiększać własnego elektoratu. Wystarczy zdemotywować elektorat przeciwnika. I demotywacja taka wcale nie musi być negatywna. Pozytywna, przekonująca, że „już właściwie wszystko jest rozstrzygnięte” i ich kandydat wygrał bo ma tak dużą przewagę, że głosowanie to właściwie formalność – spowoduje u części elektoratu bierność i odstąpienie od głosowania. W tej sytuacji kandydat z mniejszym poparciem ale bardziej zmotywowanym (zdyscyplinowanym) elektoratem może wygrać.

Dezinformacja może służyć także obniżeniu morale w szeregach przeciwnika i prowadzić do dezintegracji jego środowiska czym skutecznie obniży efektywność jego działania. Oczywiście można ją też wykorzystać pozytywnie do podniesienia morale we własnych szeregach.

Celem realizacji dezinformacyjnych może być także wywołanie chaosu informacyjnego skutkiem którego już żadna informacja w odbiorze społecznym nie będzie wiarygodna, niezależnie od źródła. Można także przy jej użyciu zawczasu deprecjonować osoby, które w przyszłości mogłyby stanowić zagrożenie – np. deprecjacja autorytetu społecznego.

Celem dezinformacji może być także przykrycie trudnego problemu poprzez odwrócenie od niego uwagi i skierowanie jej na inny ciekawszy, bardziej sensacyjny czy wciągający problem, który jednocześnie nie niesie za sobą negatywnego odium dla zlecającego daną realizację.





DEZINTEGRACJA ŚRODOWISKOWA.

Dezintegracja środowiskowa, to właściwie narzędzie i skutek w jednym.

Realizacje nastawione na dezintegracje wrogich środowisk mają na celu przede wszystkim wywołanie w ich szeregach wątpliwości co do słuszności, celowości zaangażowania. Efektem jest marazm i bierność które przekładają się na znaczne obniżenie zaangażowania i co za tym idzie efektywności działania. Skutecznie obniżone morale w obozie wroga prowadzi do jego wewnętrznej autodestrukcji poprzez samoistnie pojawiające się konflikty, roszczenia, urażone ambicje, szukanie dla siebie nowego miejsca. Ludzie ze sobą walczą zamiast współpracować.

Dezintegrację środowiskową można wywołać za pomocą wielu narzędzi. Najważniejsze z nich daje nam psychologia społeczna. Wskazuje ona mechanizmy które można wykorzystać w odpowiednich realizacjach dla osiągnięcia celu jakim jest rozbicie wrogiego środowiska.

Dobry SPIN doktor nie powinien lekceważyć tej możliwości jeśli tylko ma możliwość podjęcia działań w tym zakresie. W krótkim czasie będą one owocowały wymiernymi korzyściami. I dotyczy to tak samo biznesu jak i polityki. Wszak zawsze łańcuch jest tak mocny jak jego najsłabsze ogniwo. Czasem warto je skruszyć.





OPERACJE PSYCHOLOGICZNE.

Sam termin „operacji psychologicznych” swoją genezę ma w wojsku i opisuje operacje wojskowe (militarne lub wojenne) realizowane bez użycia klasycznej broni konwencjonalnej lub innej. Zamiast ataku bronią klasyczną następuje atak informacyjny. Cel operacji (przeciwnik) zamiast być bombardowany klasycznymi bombami jest bombardowany odpowiednio spreparowanymi informacjami. Realizacja taka może być znacznie skuteczniejsza od prowadzenia klasycznych działań militarnych lub może je poprzedzać jak też stanowić dla nich bieżące wydajne wsparcie.

Jak większość technologii wojskowych także operacje psychologiczne znalazły szybko swoje miejsce i zastosowanie na rynku cywilnym. Dziś są jednym z narzędzi stosowanych przez SPIN doktorów w celu wywołania określonych skutków (reakcji) np. u wyborców przeciwnika lub nabywców konkurencyjnego produktu. Skutkiem takich działań może być wywołanie, niechęci czy wręcz nienawiści do wcześniej pozytywnie lub neutralnie ocenianego kandydata, ugrupowanie, produktu czy firmy, zmiana poglądów poprzez wywołanie dysonansów poznawczych itd… Efektem jest tzw. odwrócenie obiektu będącego celem danej realizacji (operacji psychologicznej). Skuteczność takich działań może być czasowa lub trwała. Może niekiedy prowadzić do nieodwracalnej reorientacji środowisk (grup docelowych) będących celem takich operacji psychologicznych. Wbrew temu co sugeruje sama nazwa „operacja psychologiczna” wykorzystuje się w niej wiedzę nie tylko z zakresu psychologii społecznej i psychologii jednostki ale także opiera się je na wiedzy socjologicznej, statystycznej oraz inżynierii społecznej i technikach manipulacji, warunkowania zachowań i wywierania wpływu. Ważne jest także rozpoznanie środowiskowe.





WŁAŚCIWE REAGOWANIE.

Dla profesjonalnego  Spin doktora, ważna jest nie tylko umiejętność stosowania powyższych narzędzi, ale przede wszystkim umiejętność neutralizacji ich stosowania oraz minimalizacji skutków ich zastosowania, w przypadku użycia ich przez przeciwnika.
Czy znasz narzędzia wykorzystywane dla celów propagandy?


Propaganda to działania mające na celu wpłynięcie na opinię publiczną, przekonywanie ludzi do określonych idei, wartości czy działań. W kontekście propagandy można wymienić kilka narzędzi, które są często wykorzystywane:

Media masowe – Telewizja, radio, prasa, a także internet (w tym media społecznościowe) są kluczowymi narzędziami, które mogą być używane do rozpowszechniania informacji i kształtowania opinii publicznej.

Mity i symbole – Wykorzystanie historii, mitów narodowych, symboli czy ikonografii, które budują tożsamość i emocjonalne połączenie z przekazem.

Retoryka i język – Użycie specyficznego języka, który wzbudza emocje, oraz technik retorycznych, takich jak powtarzanie, metafory czy hiperbole.

Dezinformacja – Rozpowszechnianie fałszywych informacji lub manipulowanie faktami w celu wprowadzenia w błąd lub zasiania niepewności.

Manipulacja obrazami – Wykorzystanie zdjęć, filmów lub grafik w celu zwiększenia emocjonalnego wpływu na odbiorcę.

Celebritaty i autorytety – Wykorzystywanie znanych osób lub ekspertów, którzy popierają dany przekaz, aby zwiększyć jego wiarygodność.

Sloganów i haseł – Zwięzłe i chwytliwe hasła, które są łatwe do zapamiętania i mogą wspierać główne idee propagandy.

Cenzura – Kontrolowanie informacji, które mogą być rozpowszechniane, by ograniczyć dostęp do alternatywnych punktów widzenia.

Emocjonalne apelacje – Wykorzystanie strachu, nadziei, współczucia czy gniewu, aby pobudzić reakcje emocjonalne u odbiorców.

Targetowanie – Precyzyjne kierowanie przekazów do określonych grup społecznych, co zwiększa ich efektywność.

Wszystkie te narzędzia mogą być wykorzystane w różnorodny sposób w zależności od celów propagandy oraz kontekstu, w którym jest ona stosowana.
Czy wiesz jakie narzędzia wykorzystywane są w realizacjach z zakresu czarnego PR?


Czarny PR (public relations) to działania mające na celu zdyskredytowanie lub zaszkodzenie reputacji firmy, osoby czy instytucji. Najpowszechniejsze narzędzia służące temu celowi to:

Rozpowszechnianie fałszywych informacji poprzez publikowanie nieprawdziwych informacji na temat firmy lub osoby, które mogą wpłynąć na ich wizerunek, np. oskarżenia o oszustwa, nieetyczne zachowania lub złe praktyki.

Wykorzystanie dezinformacji w mediach społecznościowych poprzez tworzenie fake newsów lub manipulowanie istniejącymi informacjami w celu wywołania negatywnych emocji lub nieprzychylnych reakcji odbiorców.

Ataki na konkurencję poprzez wydawanie negatywnych materiałów promocyjnych, które mają na celu zaszkodzenie reputacji konkurenta, np. narażenie go na krytykę za rzekome problemy z jakością produktów.

Szkalowanie osób publicznych poprzez ujawnianie kompromitujących informacji o osobach z branży w celu podważenia ich autorytetu lub stanu posiadania, np. przez publikację skandali osobistych.

Manipulacja i prowokacja poprzez wykorzystywanie kontrowersyjnych lub emocjonalnych tematów w celu wywołania negatywnej reakcji w stosunku do konkretnej marki lub lidera, np. tworzenie kampanii, które sugerują, że firma nie dba o odpowiedzialność społeczną.

Krytyka w fałszywych recenzjachpoprzez publikowanie fałszywych, negatywnych recenzji w Internecie w celu obniżenia reputacji firmy lub jej produktów.

Wykorzystywanie influencerów i innych osób posiadających określony autorytet poprzez płacenie osobom wpływowym za publikację negatywnych opinii lub materiałów na temat przeciwnika lub konkurencji.
Czy wiesz jakie są cele propagandy politycznej w Polsce?


Propaganda polityczna to zestaw działań i technik mających na celu kształtowanie opinii publicznej oraz promowanie określonych idei czy wartości politycznych. Polska propaganda polityczna jest złożonym zjawiskiem, które ewoluuje w odpowiedzi na zmieniające się warunki społeczne, polityczne i technologiczne. Historia Polski obfituje w różne formy propagandy, zarówno w okresie PRL-u, jak i współcześnie. Oto kilka kluczowych elementów związanych z tym zagadnieniem:

Historia i kontekst polityczny.
W czasach PRL-u propaganda była narzędziem władzy komunistycznej, mającym na celu kontrolowanie przekazu medialnego i promowanie ideologii socjalistycznej. Po 1989 roku, wraz z transformacją ustrojową, propaganda zaczęła przybierać nowe formy, w zależności od dominujących partii politycznych.

Środki przekazu.
Propaganda polityczna w Polsce korzysta z różnych kanałów, takich jak media tradycyjne (telewizja, radio, prasa), media społecznościowe oraz kampanie internetowe. Współczesne technologie umożliwiają łatwiejsze dotarcie do odbiorców i bardziej precyzyjne targetowanie komunikatów.

Główne tematy propagandy.
W Polsce często poruszane są kwestie tożsamości narodowej, bezpieczeństwa, patriotyzmu oraz krytyki opozycji. Różne partie polityczne wykorzystują narracje dotyczące historii, uchodźców, Unii Europejskiej czy polityki społecznej.

Manipulacja informacją.
Współczesna propaganda często korzysta z manipulacji informacją, dezinformacji oraz "fake newsów", które mają na celu wprowadzenie w błąd lub wywołanie emocji w społeczeństwie.

Rola mediów.
W Polsce media publiczne i prywatne często są postrzegane jako narzędzia propagandy, w zależności od ich właścicieli i kierunku politycznego. Krytyka wobec mediów, zarówno za ich stronniczość, jak i za nieprzejrzystość finansową, jest powszechna.

Edukacja i świadomość społeczna.
W ostatnich latach zwiększa się zainteresowanie edukacją medialną, mające na celu rozwijanie krytycznego myślenia i umiejętności analizowania informacji, co jest ważne w kontekście walki z dezinformacją.


Cele propagandy w Polsce mogą być różnorodne i zależą od kontekstu historycznego, politycznego oraz społecznego. Zastosowanie propagandy w Polsce, tak jak w wielu innych krajach, jest złożone i może przybierać różne formy – od mediów, przez sztukę, aż po kampanie społeczne. Ważne jest zrozumienie kontekstu, w jakim funkcjonuje propaganda, aby móc krytycznie oceniać przekazy, z jakimi mamy do czynienia. Oto kilka głównych, przykładowych celów, które mogą być realizowane poprzez propagandę:

Kształtowanie opinii publicznej.
Propaganda jest często wykorzystywana do wpływania na postawy i przekonania społeczeństwa w określonym kierunku. Może to dotyczyć kwestii politycznych, społecznych czy gospodarczych.

Stabilizacja władzy.
Władze mogą stosować propagandę w celu umocnienia swojej pozycji i legitymizowania swoich działań. Może to obejmować promowanie sukcesów rządu oraz demonizowanie opozycji.

Mobilizacja społeczeństwa.
W sytuacjach kryzysowych lub w obliczu zagrożeń, propaganda może być używana do mobilizacji obywateli do działania, w tym do wsparcia działań wojskowych czy politycznych. Bardzo widoczne przykłady takich działań mieliśmy podczas pandemii Covid-19, szczególnie w jej początkowym okresie.

Wzmacnianie tożsamości narodowej.
W Polsce, szczególnie po okresie transformacji ustrojowej, propaganda może być wykorzystywana do promowania patriotyzmu, historii oraz wartości narodowych.

Wykluczanie "innych".
Często propaganda może mieć na celu dezinformację lub demonizowanie grup społecznych, które są postrzegane jako zagrożenie dla jedności lub wartości narodowych.

Zarządzanie kryzysowe.
W sytuacjach kryzysowych, jak np. pandemia COVID-19, propaganda może być wykorzystywana do przekazywania informacji i zachęcania obywateli do przestrzegania zaleceń zdrowotnych.

Kreowanie wizerunku.
Zarówno władze, jak i organizacje mogą stosować propagandę do budowania pozytywnego wizerunku siebie, co jest szczególnie istotne w kontekście międzynarodowym.
Czy wiesz czym jest proces indoktrynacji i na czym polega?


Indoktrynacja to proces, w którym jednostki lub grupy są systematycznie wpajane do określonych idei, przekonań lub doktryn, często w sposób jednostronny i bez krytycznej analizy. Celem indoktrynacji jest zazwyczaj kształtowanie myślenia i postaw w sposób sprzyjający interesom osób lub instytucji, które ten proces prowadzą. Indoktrynacja to proces, który polega na wprowadzeniu kogoś w określony zestaw przekonań lub ideologii. Istnieje wiele różnych sposobów indoktrynowania, które mogą być stosowane w różnych kontekstach, takich jak polityka, religia, edukacja czy media.

Indoktrynacja może mieć miejsce w różnych kontekstach, takich jak edukacja, propaganda polityczna, religia, czy ideologie społeczne. Często jest to związane z manipulacją informacjami oraz ograniczeniem dostępu do alternatywnych punktów widzenia, co może prowadzić do braku krytycznego myślenia i niezdolności do samodzielnej oceny przedstawianych idei.

Przykłady indoktrynacji można znaleźć w historii w działaniach totalitarnych reżimów, w niektórych systemach edukacyjnych, a także w mediach, które promują określoną narrację bez uwzględnienia przeciwnych argumentów. Ważne jest, aby być świadomym takich procesów i starać się rozwijać krytyczne myślenie oraz zdolność do analizy i oceny różnorodnych informacji.

Indoktrynacja bywa niejednoznaczna, a jej skutki mogą być zarówno pozytywne, jak i negatywne, w zależności od kontekstu oraz celów, które jej towarzyszą. Warto być świadomym tych technik, aby móc lepiej zrozumieć procesy, które wpływają na nasze myślenie i przekonania.

Narzędziami indoktrynacji są propaganda (Używanie jednostronnych informacji, które mają na celu promowanie określonej ideologii lub punktu widzenia. Może obejmować plakaty, artykuły, filmy i inne media.), edukacja (Wprowadzenie określonych idei przez program nauczania, który może pomijać lub zniekształcać informacje, by wspierać konkretne przekonania.), pranie mózgu (Intensywne techniki zmiany myślenia, które mogą obejmować izolację, dezinformację, a także silne emocjonalne doświadczenia.), grupowe myślenie (Wpływ grupy na jednostkę, gdzie członkowie grupy są zachęcani do dostosowywania swoich przekonań do dominantnych idei w grupie.), kontrola informacji (Ograniczenie dostępu do różnych punktów widzenia, co utrudnia krytyczne myślenie i zachęca do akceptowania jednego spojrzenia na rzeczywistość.), kultywowanie lęku (Tworzenie atmosfery strachu przed alternatywnymi poglądami lub rzeczywistości, co może skłonić ludzi do szukania pocieszenia w danej ideologii.), rytuały i ceremonie (Wprowadzenie rytuałów, które wzmacniają poczucie przynależności i przywiązania do danej ideologii lub grupy.), mity i narracje (Tworzenie i promowanie historii oraz mitów, które ulegają wzmocnieniu w zbiorowej świadomości.), emocjonalne apelacje (Używanie emocji, takich jak strach, nadzieja, czy poczucie winy, by wpłynąć na przekonania i decyzje ludzi.), celebrowanie "nas" i demonizacja "innych" (Budowanie wspólnoty poprzez podkreślanie różnic między własną grupą a innymi, co może prowadzić do silniejszych więzi wewnętrznych, ale również do wrogości do innych grup.).

To oczywiście tylko podstawowe z narzędzi wykorzystywanych w indoktrynacji społeczeństw i jednostek ludzkich. Ich rzeczywista gama jest nieporównanie większa.
Czy wiesz jak wykorzystuje się SPIN i SPIN doktor’ów w biznesie?


Wykorzystanie SPINu w biznesie odnosi się do techniki lub strategii, która polega na prezentowaniu informacji w taki sposób, aby wywrzeć określony wpływ na odbiorców, najczęściej w celu zwiększenia sprzedaży, poprawy wizerunku firmy lub przekonania klientów do wyboru konkretnego produktu lub usługi. Ważne jest jednak, aby używać SPINu w sposób odpowiedzialny.

Przesadne lub nieuczciwe przedstawianie informacji może prowadzić do utraty wiarygodności i zaufania zarówno wśród klientów, jak i partnerów biznesowych.

Oto kilka kluczowych aspektów wykorzystania SPINu w biznesie:

Marketing i reklama.
SPIN można wykorzystać w kampaniach marketingowych, aby podkreślić zalety produktu lub usługi w sposób, który przyciąga uwagę klientów. Może to obejmować pozytywne opisy, które kierują uwagę na korzyści, a nie na cechy.

Sprzedaż.
W procesie sprzedaży, szczególnie w sprzedaży konsultacyjnej, SPIN można zastosować do przedstawienia oferty w korzystnym świetle. Sprzedawcy mogą używać technik SPINowych, aby lepiej dopasować swoje propozycje do potrzeb i pragnień klientów.

Public Relations.
W dziedzinie PR (Public Relations) SPIN może być używany do kształtowania percepcji firmy lub reagowania na negatywne wydarzenia. Przykładem może być komunikacja kryzysowa, gdzie kluczowe jest przedstawienie sytuacji w taki sposób, aby zminimalizować negatywne skutki dla reputacji firmy.

Mediacja i negocjacje.
W kontekście negocjacji biznesowych, SPIN może być użyty do przedstawienia argumentów w sposób, który skłoni drugą stronę do przyjęcia korzystnej dla nas decyzji.

Budowanie wizerunku.
SPINowanie może być także stosowane do budowania pozytywnego wizerunku firmy, promując jej wartości, innowacyjność czy zaangażowanie w działalność na rzecz społeczności.
Czy wiesz jak wykorzystuje się SPIN i SPIN doktor’ów w polityce?


SPIN w polityce to technika komunikacyjna, która polega na interpretacji i przedstawianiu informacji w sposób, który ma na celu wpływanie na postrzeganie danej sytuacji przez opinię publiczną. Może to obejmować zarówno pozytywne, jak i negatywne przedstawianie faktów, a także tworzenie narracji, które mają na celu budowanie korzystnego wizerunku polityka, partii lub konkretnego wydarzenia.

Warto jednak zauważyć, że SPIN w polityce często budzi kontrowersje i może prowadzić do dezinformacji. W erze mediów cyfrowych i informacji w czasie rzeczywistym, obywatele powinni być czujni i krytycznie podchodzić do przekazów politycznych, aby odróżniać rzetelne informacje od manipulacji.

Oto kilka sposobów, w jakie SPIN może być wykorzystany w polityce:

Kreowanie narracji.
Politycy i ich doradcy często opracowują spójną narrację, która ma na celu wpłynięcie na opinie publiczną. Na przykład, mogą próbować przemienić kontrowersyjne decyzje w osiągnięcia, akcentując ich pozytywne aspekty.

Reagowanie na kryzysy.
W obliczu kryzysu politycznego lub skandalu, SPIN może być używany do minimalizacji szkód. Politycy mogą próbować zatuszować niekorzystne informacje lub przeformułować sytuację w taki sposób, aby wydawała się mniej poważna.

Manipulacja emocjami.
SPIN często polega na odwoływaniu się do emocji wyborców. Politycy mogą wykorzystywać strach, nadzieję czy wściekłość, aby zmobilizować swoje podstawowe grupy wyborców lub zniechęcić przeciwników.

Selektywne przedstawianie faktów.
Często stosuje się selekcję faktów lub danych, aby przedstawić sprawę w bardziej korzystnym świetle. Politycy mogą podkreślać tylko te statystyki, które wspierają ich tezy, ignorując inne.

Zarządzanie wizerunkiem.
SPIN jest niezbędnym narzędziem w zarządzaniu publicznym wizerunkiem polityków. Komitety wyborcze i doradcy mają za zadanie tworzenie spójnego i przekonującego obrazu przedstawicieli ich strony.

Wykorzystanie mediów.
Media odgrywają kluczową rolę w procesie SPINu. Politycy często współpracują z dziennikarzami, aby zapewnić, że ich wersja wydarzeń przeważa w przekazie medialnym. W dobie mediów społecznościowych strategia SPINowania przybiera nowe formy, takie jak tworzenie wirusowych treści.
SPIN DOKTOR (spin doctor) - Kursy, Szkolenia, Usługi | INDYWIDUALNE i GRUPOWE SZKOLENIA DLA SPIN DOKTOR'ów | INDYWIDUALNY i GRUPOWY KURS DLA SPIN DOKTOR'ów | Szkolenie dla spin doktorów | Kursy dla spin doktorów | Public relations (PR) | Czarny PR | Marketing polityczny | Marketing społeczny | Czarny pijar | SOCJOTECHNIKA | Inżynieria społeczna | Propaganda | Polittechnolog / polittechnologia | Szkolenia SPIN DOKTOR / spin doctor | Kursy SPIN DOKTOR / spin doctor | Usługi SPIN DOKTOR / spin doctor | SPIN doktor dla BIZNESU | SPIN doktor dla POLITYKI | SPIN doktor KURSY i SZKOLENIA zawodowe | SPIN DOKTOR / spin doctor | Narzędzia SPINu | Kursy i szkolenia operatorów informacji i SPIN doktorów | Kursy Spin | Szkolenia Spin | Nauka Spin’u | SPIN doktor Artur Frydrych Szkolenia
Szkolenia, w których stawiamy na jakość! | Wiedza, która daje przewagę!
Uwaga! Wszystkie opisy i programy szkoleń oraz wszelkie inne treści zawarte na tej stronie chronione są na mocy przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jakiekilwiek ich wykorzystanie wymaga pisemnej zgody autora pod rygorem nieważności.

- Strona prywatna -
Wróć do spisu treści