Szkolenia | Kursy | Usługi - OPEROWANIE INFORMACJĄ - Szkolenia | Kursy | Usługi – SZKOLENIA WEWNĘTRZNE – szkolenia dla firm i instytucji, szkolenia zamknięte, szkolenia in company, usługi szkoleniowe. Artur Frydrych. Szkolenia praktyczne. Warsztaty dla firm. Szkolenia dla urzędów. Szkolenia dla urzędników.

MENU
Przejdź do treści
Operowanie informacją
Metody i techniki operowania informacją.
Szkolenia w zakresie operowania informacją:
To jest ważne!


Wiem, jak często pytania pojawiają się wiele dni, a nawet tygodni po zakończeniu szkolenia, dlatego w ramach zagadnień objętych programami moich szkoleń, ich uczestnicy mają możliwość indywidualnej konsultacji także po zakończeniu szkolenia drogą elektroniczną lub osobiście gdyby zaszła taka potrzeba bez dodatkowych opłat.

Pozostaję do dyspozycji.
Zapraszam.
Operator Informacji.
Operowanie informacją jako element zarządzania kryzysowego w podmiotach publicznych i prywatnych.

Jedyne
takie szkolenie w Polsce!

Zaprojektowanie i prowadzone przez Specjalistów Wywiadu Gospodarczego!
Specjalistyczny kurs zawodowy:


OPERATOR INFORMACJI


Operowanie informacją jako element zarządzania kryzysowego w podmiotach publicznych i prywatnych.


w tym:
Prowadzenie operacji informacyjnych.
Zwalczanie zagrożeń informacyjnych.
Idea szkolenia:



Coraz częściej słyszymy o wojnie hybrydowej w której nasz kraj bierze udział. Jednak mało kto potrafi ten slogan zdefiniować. Tymczasem wojna hybrydowa to forma konfliktu zbrojnego, która charakteryzuje się wykorzystywaniem różnorodnych środków i metod, takich jak propaganda, dezinformacja, cyberataki, działania terrorystyczne i dywersyjne, a także wykorzystanie sił konwencjonalnych, w celu osiągnięcia celów politycznych w sposób zdecentralizowany i niejednoznaczny. Wojna hybrydowa jest często prowadzona przez państwa lub grupy niepaństwowe i ma na celu osłabienie przeciwnika poprzez podsycanie niepokojów społecznych, destabilizację sytuacji politycznej oraz ataki na różne obszary życia społecznego. W wojnie takiej mogą być wykorzystywane wszystkie lub tylko niektóre z wyżej wymienionych narzędzi walki jak np. narzędzia walki informacyjnej.

Przyszło nam żyć w czasach, w których wojna informacyjna stała się codziennością. Wróg jest świetnie zamaskowany, atakuje skutecznie i znienacka. Zabezpieczenia i ochrona informatyczna ulega atakom informacyjnym, albowiem jej skuteczność nastawiona jest w głównej mierze na zwalczanie hackerskich cyberataków na infrastrukturę informatyczną państwa i podmiotów. Wojna (walka) informacyjna zaś nie atakuje wprost tych systemów ale atakuje ludzi, a konkretnie ich umysły. Wspomniane systemy stają się często nie celem ataku, ale jego narzędziem. Wymyka się także klasycznej cybertarczy bo po części jest realizowana całkowicie poza światem wirtualnym i systemami informatycznymi. Stanowi niejako hybrydę połączonych realizacji informacyjnych i dezinformacyjnych w świecie wirtualnym i rzeczywistym. Jej skutki zaś mogą być dużo poważniejsze niżby się zdawało. Mogą przekładać się na całkiem realne, szkodliwe i niebezpieczne zjawiska które w konsekwencji potrafią ubezbronnić każde państwo, niezależnie od zasobów osobowych i technicznych jakie posiada jego armia.

Media systematycznie bombardują nas sloganami o działaniach ruskich trolli w internecie. Ale czym tak naprawdę one są, jakie realne zagrożenie stwarzają i jak się przed nimi bronić? Wbrew pozorom, to wcale nie „ruskie trolle” stanowią największe zagrożenie przestrzeni informacyjnej, ale umiejętnie inspirowani przez nich nasi polscy „pożyteczni idioci”. To oni tak naprawdę odpowiadają za chaos informacyjny, rozprzestrzenianie dezinformacji i przenoszenie ataku wirtualnego na grunt rzeczywisty.

Ruski troll stał się w naszym kraju synonimem ataków informacyjnych i choć w żaden sposób nie wolno tego zjawiska, a właściwie kierunku bagatelizować, to nie można zapominać, że jak dotychczas najbardziej społecznie szkodliwe i zagrażające wolności informacji zjawiska wygenerowano na tzw. zachodzie. Każdy kto choć trochę interesował się tematem musiał słyszeć o narzędziach oraz praktykach na nich opartych stworzonych przez Cambridge Analytica, Facebook, Twitter (akt. X) i innych najpotężniejszych graczy a także skutkach ich poczynań dla kreowania wpływu społecznego. Atakujące nas dzisiaj ruskie trolle często powielają tamte metody i narzędzia, choć przyznać trzeba, że wiele z nich udoskonalili.

Skuteczność ataków informacyjnych wymierzonych obecnie w nasz kraj w dużej mierze opiera się na ich rozproszeniu i pozornym braku korelacji pomiędzy nimi. To wiele w zakonspirowany sposób skoordynowanych działań realizowanych masowo na małych grupach społecznych. Stają się przez to trudno wykrywalne z punktu widzenia państwa jako całości, ale wcale nie są mniej skuteczne, a wręcz przeciwnie. Drobny konflikt w jakiejś małej gminie, niezauważalny i nieistotny z punktu widzenia Państwa, będący problemem czysto lokalnym; podobnie w jakiejś grupie społecznej, zawodowej, środowisku pozornie istotny tylko dla małej grupki osób nie zwraca uwagi, jest niedostrzegalny poza wąskim gronem osób zaangażowanych i można by go zbagatelizować. Problem polega na tym, że obecnie takich zarzewi konfliktu społecznego generuje się całą masę, ilości ogromne i właściwie niepoliczalne, rozproszone środowiskowo i terytorialnie. Każdy z nich z osobna bez większego znaczenia, ale w swej masie skutecznie dezintegrujące społeczeństwo, skłócające wszystkich ze wszystkimi i o wszystko a czasami o nic. W takiej sytuacji potrzeba jeszcze wygenerowania frustracji i radykalizacji postaw. To wszystko można zdalnie. Potem agresja ze świata wirtualnego przenosi się do rzeczywistego. Mamy akty agresji bo ktoś mówi innym językiem, wyznaje innego Boga, więcej zarabia, ma władzę itd… Mamy dezintegrację społeczną, obniżone morale, marazm i niechęć do czegokolwiek. Kraj staje się bezbronny. Nie wolno nam do tego dopuścić. Dzisiaj każdy może być i powinien żołnierzem na wojnie informacyjnej. Trzeba działać, aby to zło zatrzymać, póki jeszcze można. I można to zrobić jedynie w sposób będący niejako lustrzanym odbiciem opisanych działań, a więc w sposób równie rozproszony i lokalny. To na tym poziomie trzeba rozpoznawać ataki informacyjne i skutecznie je neutralizować. Rząd i podległe jemu bezpośrednio służby tego na tym poziomie nie zrobią. To musimy wszyscy robić wokół siebie, w swojej gminie czy w swoim obszarze kompetencyjnym.

Celem naszego szkolenia jest przygotowanie do działań polegających na profesjonalnym rozpoznaniu ataków informacyjnych i ich neutralizacji. Zapoznanie z narzędziami i metodami pracy zarówno w środowisku wirtualnym jak i rzeczywistym, oraz na ich styku. Danie narzędzi obrony którymi może z łatwością posłużyć się każdy użytkownik internetu, nawet taki którego wiedza techniczna sprowadza się jedynie do przeglądania stron www i serwisów społecznościowych.
Program szkolenia:



Wprowadzenie.
Operowanie informacją.
Zasady operowania informacją.
Dobór grup docelowych.
Skala oddziaływania.
Skutki społeczne, gospodarczo-biznesowe, polityczne i światopoglądowe.

Cele operacji informacyjnych.
Cele faktyczne.
Cele pozorne.
Cele odłożone w czasie.

Wybrane aspekty prawne przy operowaniu informacją.
Prawne narzędzia obrony.

Profilowanie grup docelowych.
Hierarchie i rodzaje potrzeb.
Hierarchie i rodzaje wartości.
Wzorce osobowościowe.
Teoria samorealizacji.
Elementy neuromarketingu.
Źródła informacji osobopoznawczych.
Techniczne narzędzia wsparcia.
Narzędzia wywierania wpływu oparte na systemie wartości.

Narzędzia socjotechniczne wykorzystywane w operowaniu informacją.
Inżynieria społeczna.
Dane statystyczne.
Emocje społeczne.

Dezinformacja.
Zastosowanie dezinformacji.
Wzorce dezinformacji.
Narzędzia wsparcia dezinformacji.

Operacje informacyjne.
Wzorce i schematy prowadzenia.

Narzędzia przeciwdziałania i obrony.
Minimalizacja ryzyk.
Ograniczanie skutków.
Rozpoznanie dezinformacji oraz informacji nieprawdziwych.
Podstawowe wzorce oceny wiarygodności informacji.
Ujawnianie dezinformacji w sieci.

Cele i skutki wrogich operacji informacyjnych.
Reorientacja postaw i poglądów.
Generowanie frustracji społecznej.
Radykalizacja postaw i poglądów.
Organizacja grup wsparcia i nacisku.
Dezintegracja społeczna i środowiskowa.
Przeniesienie postaw na grunt rzeczywisty.

Narzędzia manipulacji społecznej.

Pożyteczni idioci.
Generowanie.
Wykorzystanie i zastosowanie.
Sposoby zadaniowania.
Pożyteczni idioci jako samotne wilki, agentura wpływu i sfory atakujące.
Rozszerzanie strefy wpływu.

Pranie mózgu.
Narzędzia.
Oddziaływanie zdalne.
Oddziaływanie bezpośrednie.

Cykl życia informacji.

Tworzenie nowych kategorii, obszarów i standardów.
Generowanie potrzeb społecznych.

Operowanie informacją.
Podstawowe zasady operowania informacją.
Techniki i sposoby posługiwania się informacją w celu osiągnięcia zakładanych rezultatów (np. kreacja pożądanego obrazu rzeczywistości i reakcji społecznych).
Sposoby wpływania i manipulowania opinią publiczną i mass-mediami.
Manipulowanie "swobodnymi" wypowiedziami (opiniami, komentarzami, artykułami itp.) w internecie.
Pozorowane (sterowane) wypowiedzi spontaniczne użytkowników internetu (metodologia postępowania).
Kreowanie fałszywego obrazu prawdziwymi informacjami.

Narzędzia operowania informacją.
Socjotechnika i inżynieria społeczna.
PR (public relations / pijar).
Czarny PR (czarny public relations / czarny pijar).
Marketing negatywny.
Przejęcie języka.
Sofizmaty.
Asymetria informacji.
Statystyka.
Farma trolli.
Fake news.
Wojna informacyjna.
Dezinformacja.
Dezintegracja środowiskowa.
Operacje psychologiczne.
Właściwe reagowanie.
Koszty i zarządzanie.
Inne.

Atak informacyjny.
Rozpoznanie i typowanie celów ataku.
Cel ataku z punktu widzenia napastnika.
Procedury rozpoznania trwającego ataku i reagowania.
Narzędzia obrony.

Elementy wojny psychologicznej.
Wybrane podstawowe narzędzia i sposoby wykorzystania.
Oczekiwane skutki.

Kontakt z mediami w sytuacjach kryzysowych.
Sytuacje kryzysowe (rodzaje, źródła, geneza).
Komunikacja wewnętrzna i zewnętrzna w sytuacjach kryzysowych.
Współpraca wewnętrzna, różnica priorytetów i podział kompetencji.
Współpraca zewnętrzna i różnica priorytetów.
Zasady i koordynacja współpracy.
Kontakt z mediami (zasady i sposoby przekazywania informacji; aspekty wizerunkowe, społeczne; cele do osiągnięcia; sposoby operowania informacją; opinie ekspertów; organizacja konferencji; wiarygodność przekazu; inne aspekty).

Studium przypadków.
Omówienie wybranych zjawisk na przykładach wcześniejszych realizacji (punkt programu realizowany na bieżąco podczas omawiania poszczególnych ww. zagadnień).

Zajęcia warsztatowe.
Wykorzystanie ww. narzędzi w sytuacji pozorowanego zagrożenia informacyjnego (punkt programu realizowany na bieżąco podczas omawiania poszczególnych ww. zagadnień).



Po szkoleniu
KONSULTACJE INDYWIDUALNE
dla zainteresowanych!
Dodatkowe informacje o szkoleniu:



Czas szkolenia:

Szkolenie czterodniowe.
(ok. 28 godzin.)


Miejsce szkolenia:

Szkolenie realizowane w miejscu uzgodnionym ze zlecającym na terenie całego kraju.


Wykładowca:

Szkolenie prowadzi Artur Frydrych.
Więcej informacji o wykładowcy w sekcji informacji ogólnych o szkoleniach.


Cena szkolenia:

Zobacz cennik szkoleń indywidualnych i realizowanych w małych grupach udostępniony w sekcji informacji ogólnych o szkoleniach.


Informacje uzupełniające:

Szkolenia w których stawiamy na jakość. Dodatkowe informacje organizacyjne dotyczące realizacji szkoleń udostępniamy w sekcji informacji ogólnych o szkoleniach.


Dopasowanie szkolenia:

Każdy z proponowanych programów szkoleń może zostać zmodyfikowany w sposób uwzględniający życzenia zamawiającego, także poprzez dodanie zagadnień zawartych w programach innych szkoleń prezentowanych na tej stronie.





W przypadku dodatkowych pytań zapraszam do kontaktu bezpośredniego.
To jest ważne!


Wiem, jak często pytania pojawiają się wiele dni, a nawet tygodni po zakończeniu szkolenia, dlatego w ramach zagadnień objętych programami moich szkoleń, ich uczestnicy mają możliwość indywidualnej konsultacji także po zakończeniu szkolenia drogą elektroniczną lub osobiście gdyby zaszła taka potrzeba bez dodatkowych opłat.

Pozostaję do dyspozycji.
Zapraszam.
Zobacz też:


Specjalistyczny kurs zawodowy
dla SPIN Doktor'ów.
Komunikacja w sytuacjach kryzysowych.
Tytuł szkolenia:


►  Komunikacja w sytuacjach kryzysowych (wewnętrzna i zewnętrzna).



Opis szkolenia:


Sytuacje kryzysowe o różnym podłożu i genezie miały miejsce, mają lub będą miały w każdym podmiocie czy instytucji. Żadna funkcjonująca organizacja czy struktura nie jest od nich wolna. Oczywiście różne może być ich spektrum i ewentualne skutki. Każda sytuacja kryzysowa jest inna i jej rozwiązanie wymaga indywidualnego podejścia. Jednakże w każdym przypadku niezwykle istotnym elementem przy rozwiązywaniu sytuacji kryzysowych jest właściwa komunikacja.

Sam kryzys udaje się często rozwiązać stosunkowo łatwo a przede wszystkim szybko. Natomiast jego skutki w postaci np. nadszarpniętej reputacji mogą dawać się we znaki jeszcze długo po tym jak już zapomnieliśmy o samym kryzysie.

Szkolenie nasze kierujemy przede wszystkim do osób zajmujących kierownicze stanowiska w firmach, członków sztabów kryzysowych, pracowników działów public relations, marketingu, rzeczników prasowych oraz innych osób których zadania w organizacji wiążą się z komunikacją wewnętrzną i zewnętrzną, obsługą i przekazywaniem informacji, pracą nad wizerunkiem organizacji, ochroną bezpieczeństwa informacyjnego.



Program szkolenia:


SYTUACJA KRYZYSOWA.
Czym jest kryzys / sytuacja kryzysowa?
Czym są i kiedy występują sytuacje kryzysowe,
Geneza sytuacji kryzysowej,
Rodzaje sytuacji kryzysowych,
Wywołanie sytuacji kryzysowej jako narzędzie uzyskania dostępu do zasobów informacyjnych organizacji.

KOMUNIKACJA SPOŁECZNA W SYTUACJACH KRYZYSOWYCH.
Podstawowe zasady komunikacji wewnętrznej,
Podstawowe zasady komunikacji zewnętrznej,
Zapewnienie koordynacji i spójności informacji,
Określenie celów do osiągnięcia poprzez informowanie.

KOMUNIKACJA Z MEDIAMI MASOWYMI W SYTUACJACH KRYZYSOWYCH.
Organizacja kontaktów z mediami,
Co mówić wolno,
Kto ma mówić,
Czego mówić nie wolno,
Jak mówić,
Kreacja wizerunku,
Wykorzystanie informacji niepewnych i niezweryfikowanych,
Przecieki kontrolowane,
Plotki,
Kontrola publikacji,
Reagowanie i ignorowanie określonych informacji,
Przeczekanie, odkładanie reakcji w czasie,
Metody wywierania wpływu na media i dziennikarzy,
Embargo informacyjne,
Które informacje chcemy upowszechnić,
W jakim zakresie i dlaczego upowszechniamy daną informację,
W jakiej formie upowszechnić informację,
Jaki cel mamy zamiar osiągnąć upowszechniając daną informację,  
Wykorzystanie ekspertów,
Inne aspekty.


STUDIUM PRZYPADKU i ZAJĘCIA WARSZTATOWE:

STUDIUM PRZYPADKU I:
Kontakt z mediami po akcie terroru z udziałem zakładników (dziennikarze na miejscu zdarzenia, czym jest akt terroru, czego i dlaczego ujawniać nie wolno, czego nie należy pokazywać, jak się zachować w kontakcie bezpośrednim z dziennikarzem, fotoreporterem, kamerą).

STUDIUM PRZYPADKU II:  
Kontakt z mediami po ujawnieniu wady towaru dyskwalifikującej firmę bądź produkt  (Omówienie sposobu postępowania na przykładach zdarzeń mających miejsce w przeszłości w Polsce. Analiza przyczyn, sposobu postępowania i skutków długo i krótkofalowych. Szukanie winnych. Kozioł ofiarny na ołtarzu mediów. Ochrona wizerunku (marki). Działania prawne).


ZAJĘCIA WARSZTATOWE

KONSULTACJE INDYWIDUALNE dla zainteresowanych!



Dodatkowe informacje o szkoleniu:



Czas szkolenia:

Szkolenie jednodniowe.
(ok. 7 godzin.)


Miejsce szkolenia:

Szkolenie realizowane w miejscu uzgodnionym ze zlecającym na terenie całego kraju.


Wykładowca:

Szkolenie prowadzi Artur Frydrych.
Więcej informacji o wykładowcy w sekcji informacji ogólnych o szkoleniach.


Cena szkolenia:

Zobacz cennik szkoleń indywidualnych i realizowanych w małych grupach udostępniony w sekcji informacji ogólnych o szkoleniach.


Informacje uzupełniające:

Szkolenia w których stawiamy na jakość. Dodatkowe informacje organizacyjne dotyczące realizacji szkoleń udostępniamy w sekcji informacji ogólnych o szkoleniach.


Dopasowanie szkolenia:

Każdy z proponowanych programów szkoleń może zostać zmodyfikowany w sposób uwzględniający życzenia zamawiającego, także poprzez dodanie zagadnień zawartych w programach innych szkoleń prezentowanych na tej stronie.





W przypadku dodatkowych pytań zapraszam do kontaktu bezpośredniego.
Profesjonalne techniki dezinformacji i manipulacji przekazem masowym / publicznym.
Tytuł szkolenia:


Profesjonalne techniki dezinformacji i manipulacji przekazem masowym / publicznym.



Opis szkolenia:


Większość z nas słyszała o dezinformacji czy manipulacji informacją. Ale czy tak naprawdę rozumiemy te pojęcia? Wiemy jakie techniki, narzędzia i metody się za nimi kryją?

Dezinformację najczęściej utożsamiamy z kłamstwem, a to nie do końca prawda. Kłamstwo łatwo wykazać, szczególnie w dobie mediów społecznościowych oraz społeczeństwa informacyjnego i wszechobecnej rejestracji wszystkiego co nas otacza. Do tego błyskawiczna wymiana informacji i powszechny do niej dostęp. Komentarze i oceny pod każdym news'em. W takiej sytuacji dezinformacja nie może opierać się wyłącznie o kłamstwo i zaklinanie rzeczywistości. Dzisiaj już nie da się w prosty sposób wmówić ludziom, że czegoś nie ma gdy jest i na odwrót.

Profesjonalne działania dezinformacyjne we współczesnej rzeczywistości muszą opierać się przede wszystkim na znajomości i pełnym opanowaniu metod, narzędzi, technik i zasad/procedur postępowania. W tej dziedzinie nie ma już miejsca dla amatorów. Potrzeba wykwalifikowanych specjalistów potrafiących połączyć wiedzę z wielu dziedzin aby skutecznie i przede wszystkim trwale wykreować pożądany obraz. Ekspertów potrafiących nie tylko nie dopuścić do świadomości społecznej określonych przekazów ale wręcz zastąpić je własnymi, a gdy to okaże się niemożliwe, zmienić ich percepcję, tak by obraz szkodliwy stał się pozytywny (pożyteczny i korzystny). Ludzi umiejących neutralizować niepożądane spontaniczne zachowania użytkowników w mediach społecznościowych oraz planowe i skoordynowane wrogie realizacje przeciwników/konkurentów wykorzystujących te media. Specjalistów potrafiących  z prawdziwych informacji zmontować (wykreować) fałszywy obraz rzeczywistości, tak aby nikt nie mógł zarzucić świadomego działania w złej wierze. Wydaje się niemożliwe? A jednak. Przecież codziennie padamy ofiarą takich realizacji. Tylko skąd mamy o tym wiedzieć? Dowiadujemy się tylko o tych nieudolnych. Profesjonalnych nie wychwytujemy…

Tak to działa.



Program szkolenia:


REGUŁY OPEROWANIA INFORMACJĄ.
Zasady obsługi informacji.
Manipulacja to nie kłamstwo.
Bezpieczne posługiwanie się informacją.
Kreowanie fałszywego obrazu rzeczywistości w oparciu o prawdziwe informacje.
Przygotowanie własnego stanowiska w sprawie.
Dobór argumentów.
Racjonalizm i populizm.
Poszukiwanie sojuszników.
Kreowanie własnej racji i jej poparcia.
Asymetria informacji.
Manipulacja informacją bądź jej kontekstem.
Elementy wojny informacyjnej.

MANIPULOWANIE INFORMACJĄ.
Podstawowe zasady kreowania przekazu.

DEZINFORMACJA.
Cele dezinformacji.
Metody i wzorce dezinformacji.

MANIPULACJA MEDIAMI SPOŁECZNOŚCIOWYMI I PRZEKAZEM (OPINIĄ) W INTERNECIE.
Wzorce i schematy wywierania wpływu na przekaz w mediach społecznościowych.
Tworzenie złudzenia powszechności opinii.
Tworzenie złudzenia wiarygodności.
Zwalczanie i neutralizowanie wypowiedzi wrogich i niepożądanych.
Oddziaływania psychologiczne.
Oddziaływania prewencyjne.
Asekuracja swojej działalności.

WPŁYWANIE NA GRUPY SPOŁECZNE – skala mikro i makro.

BADANIE WIARYGODNOŚCI INFORMACJI.
Analiza i ocena prawdziwości informacji.
Autentykacja / uwierzytelnienie informacji.
Źródła informacji i ich wiarygodność.
Schematy badania informacji i ich źródeł.

STUDIUM PRZYPADKÓW.

ZAGADNIENIA UZUPEŁNIAJĄCE I PODSUMOWUJĄCE.
Problemy i zagadnienia zgłoszone przez słuchaczy w trakcie szkolenia.

ZAJĘCIA WARSZTATOWE.
Zamykające warsztaty praktyczne podsumowujące
ogół wiedzy pozyskanej w trakcie szkolenia.

KONSULTACJE INDYWIDUALNE dla zainteresowanych!



Dodatkowe informacje o szkoleniu:



Czas szkolenia:

Szkolenie jednodniowe.
(ok. 7 godzin.)


Miejsce szkolenia:

Szkolenie realizowane w miejscu uzgodnionym ze zlecającym na terenie całego kraju.


Wykładowca:

Szkolenie prowadzi Artur Frydrych.
Więcej informacji o wykładowcy w sekcji informacji ogólnych o szkoleniach.


Cena szkolenia:

Zobacz cennik szkoleń indywidualnych i realizowanych w małych grupach udostępniony w sekcji informacji ogólnych o szkoleniach.


Informacje uzupełniające:

Szkolenia w których stawiamy na jakość. Dodatkowe informacje organizacyjne dotyczące realizacji szkoleń udostępniamy w sekcji informacji ogólnych o szkoleniach.


Dopasowanie szkolenia:

Każdy z proponowanych programów szkoleń może zostać zmodyfikowany w sposób uwzględniający życzenia zamawiającego, także poprzez dodanie zagadnień zawartych w programach innych szkoleń prezentowanych na tej stronie.





W przypadku dodatkowych pytań zapraszam do kontaktu bezpośredniego.
To jest ważne!


Wiem, jak często pytania pojawiają się wiele dni, a nawet tygodni po zakończeniu szkolenia, dlatego w ramach zagadnień objętych programami moich szkoleń, ich uczestnicy mają możliwość indywidualnej konsultacji także po zakończeniu szkolenia drogą elektroniczną lub osobiście gdyby zaszła taka potrzeba bez dodatkowych opłat.

Pozostaję do dyspozycji.
Zapraszam.
Usługi eksperckie w zakresie operowania informacją.
Usługi eksperckie w zakresie operowania informacją:


W zakresach objętych programami poszczególnych szkoleń świadczę także usługi eksperckie, realizacyjne oraz konsultacje i usługi wsparcia metodycznego.

W przypadku dodatkowych pytań zapraszam do kontaktu bezpośredniego.
SPECJALISTA.edu.pl







Wiedza, praktyka i doświadczenie
są dziś do twojej dyspozycji.

...wykorzystaj to we własnym interesie!

Ciekawostki...
Więcej dowiesz się na naszych szkoleniach...
Czy wiesz czym jest atak informacyjny zwany także atakiem socjotechnicznym?


Atak informacyjny jest to próba uzyskania poufnych informacji lub dostępu do systemów informatycznych poprzez manipulację lub oszustwo. Atak ten może być przeprowadzany za pomocą różnych technik, takich jak phishing, pharming, malware, szpiegostwo komputerowe, spoofing, a także inżynieria społeczna.

Atak informacyjny może mieć poważne konsekwencje, w tym kradzież danych osobowych, finansowych lub korporacyjnych, utratę kontroli nad systemami komputerowymi, a także naruszenie poufności i integralności informacji.

Aby zapobiec atakom informacyjnym, ważne jest regularne szkolenie pracowników w zakresie bezpieczeństwa informacji, stosowanie silnych haseł, aktualizowanie oprogramowania zabezpieczającego, korzystanie z technologii szyfrowania oraz zachowanie ostrożności podczas korzystania z internetu i komunikacji elektronicznej. W przypadku podejrzenia ataku informacyjnego, należy bezzwłocznie skontaktować się z odpowiednimi organami lub specjalistami ds. bezpieczeństwa informatycznego.

Atak informacyjny często nazywany jest także atakiem socjotechnicznym, gdyż jego skuteczność i metodyka w dużej mierze oparta jest na socjotechnice i narzędziach z zakresu inżynieri społecznej. Umiejętności techniczno-informatyczne zarówno po stronie napastnika jak i ofiary odgrywają tutaj rolę zdecydowanie drugorzędną.
Czy wiesz czym są operacje informacyjne i na czym polega operowanie informacją, oraz kim jest operator informacji i jakie ma zadania?


Operowanie informacją oznacza manipulowanie, zarządzanie, przetwarzanie lub kontrolowanie informacji w celu osiągnięcia określonego celu lub rezultatu. Może to obejmować gromadzenie, analizę, interpretację, przechowywanie i udostępnianie danych w celu podejmowania decyzji lub wykonywania działań. Jest to kluczowa umiejętność w dzisiejszym zglobalizowanym świecie, w którym informacja odgrywa coraz większą rolę we wszystkich obszarach życia.



Operacje informacyjne to działania podejmowane w celu gromadzenia, przetwarzania, analizy, interpretacji i udostępniania informacji w sposób zorganizowany i efektywny. Mogą obejmować zarówno działania rutynowe, takie jak sortowanie i archiwizowanie danych, jak i bardziej złożone procesy, takie jak analiza danych, generowanie raportów czy podejmowanie decyzji na podstawie danych. Operacje informacyjne są kluczowym elementem zarządzania informacją w organizacjach oraz umożliwiają skuteczne korzystanie z zasobów informacyjnych w celu osiągnięcia określonych celów biznesowych.



Operator informacji to osoba odpowiedzialna za przetwarzanie danych i informacji w organizacji. Ich zadania mogą obejmować takie działania jak zbieranie, klasyfikowanie, sortowanie, przechowywanie, analizowanie i udostępnianie informacji. Operatorzy informacji zazwyczaj posiadają umiejętności techniczne związane z obsługą systemów informatycznych oraz znajomość procedur związanych z bezpieczeństwem danych. Ich praca może być kluczowa dla efektywnego funkcjonowania organizacji w obszarze zarządzania informacją.
Czy wiesz jakie są najczęściej obserwowane metody pracy trolli internetowych zauważane w Polsce?


Do najczęściej obserwowanych metody pracy trolli internetowych zauważalnych w Polsce zaliczyć można m.in.:

Tworzenie fałszywych profili na mediach społecznościowych, które podszywają się pod Polaków i szerzą dezinformację na temat polskiej polityki.

Rozpowszechnianie manipulacyjnych treści i memów, które mają na celu podzielenie społeczeństwa polskiego i wywołanie konfliktów.

Ataki na polskich dziennikarzy i polityków poprzez propagowanie teorii spiskowych i trollowanie w komentarzach.

Tworzenie deepfake'ów i deepnudges, czyli fałszywych materiałów wideo z udziałem polskich osób publicznych, w celu kompromitacji ich reputacji.

Infiltrowanie polskich grup dyskusyjnych na platformach internetowych i promowanie określonych interesów politycznych poprzez manipulację opiniami użytkowników.

Uważaj na takie zachowania pozornie przypadkowych użytkowników serwisów internetowych. Podchodź do nich krytycznie. Porównuj treść, składnię, poprawność językową na różnych stronach. Trolle często działają metodą "kopiuj-wklej" lub poprzez tzw. synonimizację wypowiedzi.
Co to jest "Farma trolli"?


Farma trolli to termin używany w odniesieniu do działalności osób lub grup, które celowo i w sposób systematyczny publikują treści kontrowersyjne, prowokacyjne lub agresywne w celu innokreślenia sporów, wywołania kontrowersji i konfliktów lub zdobywania uwagi i popularności w internecie.

Osoby działające na farmach trolli zazwyczaj wykorzystują anonimowość i pseudonimy do publikowania swoich treści i często działają współpracując ze sobą w celu wzmacniania swojego wpływu.

Takie działania mogą prowadzić do szerzenia dezinformacji, nienawiści i podziałów społecznych w internecie.
Czy wiesz co oznacza termin "walka informacyjna"?


Walka informacyjna to proces, w którym strony konfliktu starają się wywierać wpływ na opinię publiczną, media, polityków, czy społeczeństwo poprzez kontrolowanie przekazu i propagandę.

Celem walki informacyjnej może być dezinformacja, manipulacja, kreowanie fałszywych narracji lub dyskredytacja przeciwnika. Może ona mieć miejsce w różnych obszarach, takich jak polityka, wojskowość, czy biznes.

Walka informacyjna jest często używana w celu osiągnięcia przewagi w konflikcie poprzez kontrolę nad informacją i kształtowanie opinii publicznej.
Czy wiesz co oznacza termin "wojna informacyjna"?


Wojna informacyjna to forma konfliktu, w której strony walczą ze sobą za pomocą manipulacji, dezinformacji, propagandy oraz innych działań propagandowych, aby osiągnąć swoje cele polityczne, ekonomiczne lub społeczne.

Wojna informacyjna może być prowadzona zarówno pomiędzy państwami, jak i między grupami społecznymi czy indywidualnymi aktorami. Jej celem często jest wpływanie na opinie publiczną, tworzenie chaosu i zamieszania oraz osiąganie przewagi nad przeciwnikiem poprzez kontrolę informacji i narracji.

Wojna informacyjna może obejmować różne formy, takie jak fake news, cyberprzestępczość, ataki hakerskie, dezinformację w mediach społecznościowych czy wykorzystywanie internetu do propagowania swoich celów. Istotnym elementem wojny informacyjnej jest również dezinformacja, czyli celowe rozpowszechnianie fałszywych informacji w celu wprowadzenia w błąd opinii publicznej.

Wojna informacyjna może stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i stabilności społecznej, dlatego coraz częściej zajmuje ważne miejsce w strategiach obronności państw.
Czy wiesz kim jest pożyteczny idiota i skąd takie określenie?


Pożyteczny idiota to termin używany do określenia osoby, która bez świadomości lub ze względu na swoją naiwność lub ignorancję służy interesom innych osób lub grup. Osoba ta może być wykorzystywana do promowania określonych idei, propagandy lub działań, nie zdając sobie sprawy z faktycznych konsekwencji swoich działań. Może również działać zgodnie z interesem innych osób, nie zdając sobie sprawy, że w istocie służy im, a nie własnemu dobru.

Pojęcie "pożyteczny idiota" zostało wprowadzone przez Karola Marksa i Fryderyka Engelsa w ich dziele "Manifest Komunistyczny". Oryginalnie odnosiło się do osób, które nie zdają sobie sprawy z tego, że działają na rzecz interesów burżuazji, podczas gdy same są często robotnikami lub innymi wyzyskiwanymi członkami społeczeństwa. Tym samym pełnią funkcję "pożytecznych idiotów" dla klasy rządzącej, która wykorzystuje ich naiwność do realizacji własnych celów.

Współcześnie termin "pożyteczny idiota" jest używany również w innych kontekstach, aby opisać osobę, która nieświadomie służy czyimś interesom, pomagając im osiągać zamierzone cele, mimo że może działać w dobrej wierze. Może to dotyczyć zarówno polityki, jak i innych dziedzin życia publicznego.
Co oznacza termin "wojna psychologiczna"?


Wojna psychologiczna to forma walki, w której działania wojskowe są połączone z działaniami propagandowymi, dezinformacją, manipulacją społeczeństwem oraz innymi środkami mającymi na celu osłabienie morale i determinacji przeciwnika. Jest to strategia stosowana w celu osiągnięcia przewagi psychologicznej i destabilizacji przeciwnika bez konieczności użycia siły militarnej.

Wojna psychologiczna może obejmować różne formy, takie jak propagandę, dywersję, dezinformację, cyberatak czy szpiegostwo. Jest stosowana zarówno w konfliktach zbrojnych, jak i w sytuacjach konfliktów asymetrycznych czy walki informacyjnej.
Czy wiesz co to jest natłok informacji i jakie mogą być jego skutki?


Natłok informacji (ang. information overload) jest sytuacją, w której osoba otrzymuje więcej informacji, niż jest w stanie efektywnie przetworzyć i zrozumieć. Może to prowadzić do uczucia przytłoczenia, dezorientacji, utraty koncentracji oraz obniżonej jakości podejmowania decyzji.

Natłok informacji może występować w różnych obszarach życia, takich jak praca, nauka, czy korzystanie z mediów społecznościowych.

Aby zapobiec natłokowi informacji, istotne jest selektywne koncentrowanie się na najważniejszych i najbardziej istotnych informacjach oraz umiejętność filtrowania i przetwarzania danych.
Czy wiesz jak sktecznie rozpoznać dezinformację?


Zacznijmy od tego, że w tej branży nie ma pojęcia pełnej skuteczności. Mówimy jedynie o pewnej ograniczonej minimalizacji ryzyk.

Najłatwiej dostępne narzędzia służące osiągnięciu tego celu to:


Weryfikacja źródeł informacji - sprawdzanie, czy informacje pochodzą z wiarygodnych i sprawdzonych źródeł.

Edukacja medialna - uczenie się analizy informacji, rozpoznawania fałszywych wiadomości i dezinformacji.

Krytyczne myślenie - zachęcanie do samodzielnego analizowania informacji i sprawdzania ich z różnych źródeł.

Promowanie dostępu do różnorodnych źródeł informacji - zachęcanie do korzystania z wiarygodnych mediów i portali informacyjnych.

Raportowanie dezinformacji - zgłaszanie fałszywych informacji do odpowiednich organów lub platform internetowych.

Uświadamianie innych o dezinformacji - informowanie innych o zagrożeniach związanych z dezinformacją i promowanie rzetelnych źródeł informacji.
Czy wiesz z jakich narzędzi korzysta się do manipulowania społeczeństwem?


Najpowszechniejszymi narzędziami wykorzystywanymi do manipulowania społeczeństwem są:

Media - mogą manipulować społeczeństwem poprzez kontrolowanie treści i informacji, które są publikowane i rozpowszechniane.

Public relations - działania mające na celu kształtowanie pozytywnego wizerunku marki, firmy, osoby publicznej lub idei poprzez kontrolowanie przekazu i informacji.

Propaganda - celowe rozpowszechnianie fałszywych lub niepełnych informacji w celu wpływania na opinie i zachowania społeczne.

Marketing - wykorzystywanie psychologicznych technik i strategii marketingowych do manipulowania zachowaniami konsumentów.

Polityka - politycy i partie polityczne mogą manipulować społeczeństwem poprzez kontrolę przekazu medialnego, kreowanie wizerunku swojego przeciwnika lub stosowanie propagandy.

Internet - rozpowszechnianie fałszywych informacji, katastroficznych scenariuszy czy manipulowanie emocjami za pomocą mediów społecznościowych.

Religia - religijne instytucje mogą wykorzystywać swoją władzę i wpływ na ludzi do manipulowania ich opiniami i zachowaniami.

Edukacja - zakłamywanie historii, wybiórcze prezentowanie faktów czy manipulowanie treściami edukacyjnymi mogą wpływać na formowanie postaw społecznych.
Ruski troll! Kto to taki?


Ruskie trole, zwane też rosyjskimi trolami, to internetowi użytkownicy, którzy celowo szerzą dezinformację, propagandę i fałszywe informacje w celu manipulowania opinią publiczną.

Typowo działają oni na zlecenie rządu lub innych organizacji, aby wpływać na dyskusje online na forum publicznych, społecznościowych i mediach. Ich celem może być podważanie wiarygodności mediów, rozpowszechnianie teorii spiskowych, oraz zniekształcanie faktów w celu osiągnięcia określonych celów politycznych, społecznych lub gospodarczych. W ostatnich latach stały się one bardziej znane dzięki swojemu wpływowi w różnych krajach na świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych i krajach europejskich.

Rosyjscy trolle to grupy ludzi zatrudnianych lub finansowanych przez rosyjskie władze do szerzenia dezinformacji, propagandy i chaosu w mediach społecznościowych oraz innych platformach online. Działają one poprzez tworzenie fałszywych kont, komentowanie i udostępnianie trollowych treści, atakowanie przeciwników politycznych oraz podsycanie kontrowersji i konfliktów społecznych.

Rosyjskie trolle często wykorzystują manipulację emocjonalną, fałszywe informacje oraz rozpowszechnianie teorii spiskowych, aby wpływać na opinie publiczne i destabilizować społeczeństwo. Mają one na celu dezinformowanie i dezorientowanie ludzi, aby osiągnąć polityczne, militarne, gospodarcze lub społeczne cele Rosji.

W ostatnich latach osoby i grupy te były oskarżane o ingerencję w wybory w innych krajach, m.in. w Stanach Zjednoczonych i Europie. Dlatego ważne jest, aby być świadomym tej formy manipulacji i krytycznie oceniać informacje pochodzące z nieznanych źródeł, szczególnie w mediach społecznościowych.
Czy wiesz na jakich narzędziach opiera się manipulowanie ludźmi?


Do najpowszechniej wykorzystywanych narzędzi manipulowania człowiekiem zaliczamy m.in.

Wykorzystywanie emocji - manipulator może celowo podsycać negatywne emocje swoich ofiar, aby kontrolować ich zachowanie.

Kreowanie fałszywego wizerunku - manipulator może udawać kogoś, kim nie jest, aby zyskać zaufanie i manipulować osobą.

Izolowanie od bliskich - manipulator może celowo izolować swoje ofiary od ich bliskich, aby kontrolować ich myśli i decyzje.

Wykorzystywanie informacji - manipulator może wykorzystywać poufne informacje o ofierze, aby zyskać nad nią kontrolę i manipulować nią.

Stawianie wobec wyboru - manipulator może stawiać ofierze trudne wybory, aby zmusić ją do zrobienia tego, czego chce.

Odwrócenie - manipulator może celowo wprowadzać ofiarę w błąd, zaprzeczając faktom i wmawiając jej, że to ona jest winna sytuacji.

Manipulowanie przywilejami - manipulator może udawać, że spełni żądania ofiary, ale w rzeczywistości wykorzystuje to do własnych celów.

Wywoływanie poczucia winy - manipulator może stosować techniki manipulacyjne, aby zmusić ofiarę do poczucia winy i zgodzenia się na jego żądania.

Komplementowanie - manipulator może celowo podchodzić do ofiary z nadmierną ilością komplementów i pochwał, aby zyskać jej zaufanie i manipulować nią.

Zastraszanie - manipulator może grozić ofierze, aby kontrolować jej zachowanie i zmusić ją do robienia tego, czego chce.
Czy wiesz w jaki sposób manipuluje grupami społecznymi?


Istnieje wiele technik manipulowania grupami społecznymi, które mogą być wykorzystywane w różnych celach. Jednym z głównych sposobów manipulacji grup jest wpływanie na emocje i przekonania ludzi poprzez stosowanie technik retorycznych, propagandy oraz manipulacji informacją. Inne techniki manipulowania grupami społecznymi mogą obejmować:

Wykorzystywanie liderów grupy do wprowadzania określonych opinii i zachowań wśród jej członków.

Tworzenie konfliktów wewnątrz grupy w celu rozproszenia jej i osłabienia.

Manipulacja symbolami i wartościami grupy w celu zmiany jej identyfikacji i lojalności.

Kontrola informacji i przekazywanie dezinformacji w celu wprowadzenia grupy w błąd.

Wywieranie presji społecznej poprzez promowanie określonych norm i wartości w grupie.

Delegowanie odpowiedzialności za podejmowanie decyzji innym członkom grupy w celu uniknięcia konfliktów.

Stosowanie technik manipulacji umysłem, takich jak hipnoza, sugestia czy manipulacja emocjami, aby kontrolować zachowania grupy.

Ważne jest, aby mieć świadomość tych technik manipulowania grupami społecznymi i być w stanie rozpoznać je w sytuacjach, w których mogą być wykorzystywane w szkodliwy sposób. Konstruktywna dyskusja, krytyczne myślenie oraz budowanie więzi opartych na zaufaniu i empatii mogą pomóc w zapobieganiu manipulacji grupami społecznymi.
Sun Tzu i "Sztuka wojny".


"Sztuka wojny" to klasyczny traktat wojskowy napisany przez Sun Tzu, chińskiego stratega i filozofa wojskowego, który żył w VI wieku p.n.e. Książka ta zawiera wiele zasad dotyczących strategii, taktyki i filozofii wojny. Pomimo upływu stuleci, a nawet tysiącleci, wydaje się ona być ponadczasowa i wciąż aktualna. Zawiera tezy które pomimo upływu czasu i przeogromnych zmian w każdej z dziedzin życia wciąż zachowują swoją poprawność i skutecznie determinują metody walki na różnych polach, w tym tych związanych z informacją, jej wykorzystaniem i walką informacyjną. Współczesne zastosowanie idei Sun Tzu w kontekście informacji rozciąga się nie tylko na klasycznie rozumiane działania wojenne, ale także na zarządzanie, marketing, politykę, a nawet codzienne decyzje. W erze informacji umiejętność efektywnego zbierania, analizy i wykorzystywania danych staje się kluczowym atutem w wielu dziedzinach. "Sztuka wojny" to tekst, który wykracza poza kwestie militarne i często cytowany jest w kontekście zarządzania, biznesu czy psychologii. Jego zasady można stosować w wielu dziedzinach życia, gdzie strategia i skuteczne podejmowanie decyzji są kluczowe. Poniższe przykłady pokazują także, że zasady "Sztuki wojny" są uniwersalne i mogą być stosowane w różnych dziedzinach, przyczyniając się do osiągania sukcesów zarówno na polu bitwy w klasycznej wojnie, jak i w świecie biznesu czy życia codziennego.
Sun Tzu w Sztuce wojny zwraca uwagę na wiele aspektów takich jak:

Zrozumienie siebie i przeciwnika.
Sun Tzu podkreśla, że kluczem do zwycięstwa jest znajomość zarówno własnych możliwości, jak i atutów oraz słabości przeciwnika. „Jeśli znasz siebie i znasz swojego wroga, nie musisz obawiać się wyniku stu bitew”. Właściwe rozpoznanie przeciwnika jest zawsze kluczem do sukcesu. Sun Tzu podkreśla znaczenie znajomości siebie oraz swoich rywali. W biznesie to może oznaczać analizowanie mocnych i słabych stron firmy oraz konkurencji, co pozwala na lepsze pozycjonowanie na rynku.

Unikanie bezpośredniej konfrontacji.
Sun Tzu sugeruje w Sztuce wojny, że najskuteczniejsza strategia polega na wygraniu wojny bez walki, co można osiągnąć przez osłabienie wroga w inny sposób, na przykład poprzez dezinformację czy sojusze. Stąd właśnie działania informacyjne stają się często podstawowym narzędziem prowadzenia wojny. Często atakują wroga dużo wcześniej niż bomby. Sun Tzu zauważa, że najlepsza forma walki to unikanie konfliktu, gdzie to możliwe. W biznesie może to oznaczać dążenie do rozwiązywania sporów przed ich eskalacją lub unikanie niekorzystnych sytuacji. Wskazuję na wagę prewencji przed wojną jako elementu walki pozwalającego wygrać bez wojnę bez konieczności podejmowania bezpośredniej walki.

Zwinność i elastyczność.
Zasady Sun Tzu kładą nacisk na adaptację do zmieniających się warunków na polu bitwy. Elastyczność w strategii pozwala na wykorzystanie okazji i reagowanie na ruchy przeciwnika. Pojęcie pola bitwy w tym kontekście należy rozumieć znacznie szerzej. Dzisiaj takim polem bitwy staje się internet, serwisy społecznościowe, portale informacyjne i wiele innych narzędzi wpływu. Zasada adaptacji do zmieniających się warunków jest kluczowa. Firmy, które potrafią szybko reagować na zmiany w otoczeniu rynkowym, zyskują przewagę nad konkurencją.

Planowanie i przygotowanie.
Rzetelne przygotowanie jest kluczem do sukcesu. Sun Tzu podkreśla znaczenie dokładnego planowania i analizy terenu oraz zasobów. Gromadzenie informacji o przeciwniku jest często ważniejsze od gromadzenia własnych zasobów służących walce. Umiejętne rozpoznanie wroga i zaplanowanie strategii ataku lub obrony właśnie w oparciu o nie daje niewyobrażalną przewagę. Może doprowadzić do zwycięstwa potencjalnie dużo słabszą stronę konfliktu. Sztuka wojny zachęca do dokładnego planowania przed podjęciem działań. W kontekście projektów biznesowych oznacza to tworzenie szczegółowych planów oraz przewidywanie potencjalnych przeszkód.

Zarządzanie zasobami.
Skuteczne zarządzanie ludźmi i sprzętem jest kluczowe. Sun Tzu mówi o konieczności dostosowania sił do potrzeb sytuacji oraz o znaczeniu dobrego dowodzenia. Zawsze trzeba uwzględniać nieprzewidywalne i rezerwować zasoby na taką okoliczność. Wróg także myśli, planuje… Atak z zaskoczenia jest zawsze najtrudniejszy do obrony. Czy to w wojnie klasycznie rozumianej czy w wojnie informacyjnej. Sun Tzu zwraca uwagę na efektywne zarządzanie zasobami. W zarządzaniu projektami oznacza to optymalne wykorzystanie dostępnych środków, zarówno ludzkich, jak i finansowych.

Psychologia wojen.
Opanowanie aspektu psychologicznego konfliktu jest nie mniej ważne. Sun Tzu podkreśla, że strach i dezorientacja wroga mogą przechylać szalę zwycięstwa na naszą stronę. Podobne skutki może powodować wywołanie w szeregach wroga apatii, obniżenia morale, demotywacji, dezintegracji. To także działania wojenne, ale bez użycia klasycznej broni, za to z użyciem informacji i psychologii. Znajomość psychologii przeciwnika czy zespołu ma ogromne znaczenie. W sporcie oraz w biznesie istotne jest budowanie morale drużyny lub pracowników, co wpływa na ich wydajność.

Użycie terenu.
W militarnym kontekście "teren" oznacza lokalizację, a w biznesie może odnosić się do analizy rynku oraz wykorzystania lokalnych zasobów i możliwości. Zawsze lepiej wykorzystać istniejące realia aniżeli budować od podstaw nowe. Lepiej oprzeć się na pewnych, nawet stereotypowych, ale ogólnie uznawanych twierdzeniach wprowadzając nowe idee, aniżeli z nimi walczyć by na gruzach budować nowe. Istniejący strach czy obawy należy eskalować, nie zaś szukać nowych źródeł strachu.

Strategie nieprzewidywalności.
Sun Tzu zaleca stosowanie nieprzewidywalnych strategii, aby zmylić przeciwnika i utrudnić mu podejmowanie decyzji. Ale także należy być gotowym na analogiczne przedsięwzięcia przeciwnika.

Szacunek dla przeciwnika.
Przeciwnika należy zawsze traktować z szacunkiem, pamiętając, że jego działania mogą być nieprzewidywalne. „Chwała zwyciężonym!” to nie jest pusty slogan, ale waży element strategii. Wygrać walkę czy nawet wojnę, to jedno. Utrzymać zwycięstwo to drugie, często znacznie trudniejsze zadanie. Prawda jest taka, że na współczesnej wojnie oddziały propagandzistów maszerują zarówno przed oddziałami regularnej armii jak i za nimi. I to właśnie one decydują o ostatecznym zwycięstwie lub klęsce. Historia zna wiele zwycięstw wojskowych które przerodziły się w spektakularne porażki, bo wojsko jest w stanie zdobyć jedynie ziemię (obszar) ale dalej trzeba zdobyć też serca i umysły ludzi ten obszar zamieszkujących, a do tego karabiny nie wystarczą.

Zbieranie informacji / Wywiad.
Zbieranie i analizowanie informacji czyli wywiad o przeciwniku, rynku, konkurencji oraz zmieniających się trendach jest kluczowe w strategiach marketingowych i biznesowych. Analogicznie na wojnie. Dobrze rozpoznany wróg, to wróg bardzo osłabiony. Nie wolno o tym nigdy zapominać, bo mając wroga, samemu jest się jego wrogiem, stąd kluczowa jest ochrona posiadanych zasobów informacyjnych (kontrwywiad), na równi z ich pozyskiwaniem z wrogiej organizacji (wywiad).
Czy wiesz jakie jest znaczenie operacji informacyjnych w czasie wojny?


Operacje informacyjne w czasie wojny odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu opinii publicznej, morale wojsk, a także w strategii wojennej. Obejmują one różnorodne działania mające na celu gromadzenie, przetwarzanie i dystrybucję informacji oraz wpływanie na percepcję zarówno wrogów, jak i ludności cywilnej. Kluczowe aspekty operacji informacyjnych w czasie wojny to:

Propaganda polegająca na wykorzystywaniu mediów do promowania określonej narracji, ideologii czy celów politycznych. Propaganda może być skierowana do przeciwnika, aby osłabić jego morale, jak i do własnej populacji, aby zwiększyć poparcie dla działań wojennych.

Dezinformacja polegająca na rozpowszechnianiu fałszywych lub mylnych informacji w celu wprowadzenia przeciwnika w błąd. Może to obejmować fałszowanie komunikatów, manipulację obrazami czy hakowanie systemów informatycznych z serwisami informacyjnymi.

Cyberwojna polegająca na używaniu technologii informatycznej do przeprowadzania ataków na systemy informatyczno-informacyjne przeciwnika, co może obejmować ataki DDoS (forma ataku cybernetycznego, który ma na celu zablokowanie dostępu do systemu, usługi lub sieci przez przeciążenie ich dużą ilością ruchu., kradzież danych czy złośliwe oprogramowanie.

Zbieranie wywiadu polegające na gromadzeniu informacji o przeciwniku w celu lepszego zrozumienia jego strategii i możliwości. Narzędzia wywiadowcze mogą obejmować satelity, drony, oraz działania ludzi w terenie w tym agenturę.

Kampanie w mediach społecznościowych polegające na wykorzystaniu platform społecznościowych do dotarcia do dużej liczby odbiorców, budowania narracji oraz mobilizowania ludzi. Media społecznościowe są często używane zarówno do promocji, jak i dezinformacji.

Wsparcie psychologiczne operacji wojskowej obejmujące m.in. działania mające na celu wpłynięcie na psychikę przeciwnika — osłabienie morale i determinacji, poprzez różne formy oddziaływania psychologicznego.

Koordynacja międzynarodowa polegająca na nawiązywaniu współpracy z innymi krajami w celu wymiany informacji, wspólnego reagowania na dezinformację oraz budowania wspólnej narracji na arenie międzynarodowej. Często realizacje w tym zakresie moją charakter niejawny i prowadzone są z pominięciem oficjalnych kanałów (np. dyplomatycznych).

Podsumowując należy zauważyć, że operacje informacyjne mają znaczący wpływ na sposoby prowadzenia wojen, od czasów historycznych (nawet starożytnych) po współczesne konflikty. W erze cyfrowej, gdzie informacje mogą być rozpowszechniane z prędkością światła, umiejętność zarządzania informacją stała się niezwykle istotna zarówno dla wojska, jak i dla rządów. Żadna przewaga militarna nie zagwarantuje w pełni zwycięskiej wojny, gdy obszar informacyjny zostanie zaniedbany.
Szkolenia | Kursy | Usługi – OPEROWANIE INFORMACJĄ – Szkolenia OPERATORÓW INFORMACJI | SPIN DOKTOR / spin doctor | Operowanie informacją | Operacje informacyjne | Operator informacji | Natłok informacji | Walka informacyjna | Wojna informacyjna | Wojna psychologiczna | Atak informacyjny | Narzędzia manipulacji społeczeństwem | Manipulowanie ludźmi | Manipulowanie grupami społecznymi | Ruskie trolle | Farma troli | Metody pracy trolli internetowych | Narzędzia SPINu | Socjotechnika | PR (public relations / pijar) | Czarny PR (czarny public relations / czarny pijar) | Marketing negatywny / demarketing | Przejęcie języka | Asymetria informacji | Statystyka | Fake news | Wojna informacyjna | Dezinformacja | Operacje psychologiczne|  | Kursy i szkolenia operatorów informacji i SPIN doktorów | Kursy Spin | Szkolenia Spin | Nauka Spin’u | SPIN doktor | Artur Frydrych - Szkolenia.
Szkolenia, w których stawiamy na jakość! | Wiedza, która daje przewagę!
Uwaga! Wszystkie opisy i programy szkoleń oraz wszelkie inne treści zawarte na tej stronie chronione są na mocy przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jakiekilwiek ich wykorzystanie wymaga pisemnej zgody autora pod rygorem nieważności.

- Strona prywatna -
Wróć do spisu treści